Droński i Urbalewicz o Pamięci w Starej Kotłowni

Od 23 kwietnia w Centrum Ekspozycyjnym Stara Kotłownia w Olsztynie będzie można oglądać wystawę pt. Pamięć. Zygmunt Droński, Zbigniew Urbalewicz.

Autor pracy: Zbigniew Urbalewicz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor pracy: Zbigniew Urbalewicz (źródło: materiały prasowe organizatora)

(…) Zapis, znak, pismo, ślad ręki, linii, myśli, są inspiracją w twórczości Zbigniewa Urbalewicza. Pisanie jako forma ekspresji, czynność magiczna, wyznaczanie granicy między sferą niematerialną, a konkretem stwarzanego obrazu. Pokrewieństwo pisania i rysunku, odwołanie się do znaku, symbolu, tworzenie nowych form wypowiedzi artystycznej, przekraczanie granic między nimi – to sfera zainteresowań artysty. Szlachetna i różnorodna materia papieru, ślad pędzla, pióra, kreska i plama, woda, tusz, ogień – to narzędzia jego pracy.

Abstrakcyjne obrazy Zygmunta Drońskiego, budowane zestawieniami płaskich figur geometrycznych, odnoszą się do symbolicznych znaczeń. Układy kompozycyjne, oszczędna kolorystyka, czy nawet pewna surowość i rygor w używaniu koloru, porządkują obrazy, sprawiają, że emanują one wewnętrzną ciszą. Czerń w obrazach Drońskiego ma w sobie coś z pierwotnej ciemności, w której rysują się pierwsze znaczenia, z której powstaje świat słów i wyobrażeń. Jak alchemiczne nigredo, materia obrazów jest początkiem porządkowania świata. Odnosi się do czasu, ukazuje nieoczywiste, tajemnicze przestrzenie. (…)

Małgorzata Bojarska-Waszczuk, kurator wystawy

Zbigniew Urbalewicz – urodzony w 1968 r. Absolwent Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Dyplom z grafiki warsztatowej uzyskał w pracowni wypukłodruku pod kierunkiem prof. Ryszarda Krzywki. Zajmuje się grafiką, projektowaniem, rysunkiem, kaligrafią, malarstwem, instalacją, fotografią. Pracuje w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Uczestnik kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą.

(…) Obrazy prezentowane na wystawie to grafika, prace w technice mieszanej, eksperymentalnej i instalacja. Jedną z idei jest pokazanie subiektywnie świata, w którym myśli, słowa wchodzą w interakcję, tworząc coś w rodzaju nakładających się na siebie warstw splecionych niekiedy w gęstą strukturę. W pracach wykorzystuję zapis. Dla mnie pismo to fenomen, bogactwo zbiorów rozmaitych znaków, systemów, ich form. Interesuje mnie granica pomiędzy pismem a rysunkiem, jej przekraczanie, wykorzystanie pisma do tworzenia własnych światów i wizji.

Zbigniew Urbalewicz

Zygmunt Droński – urodzony w 1953 roku w Oławie. Studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dyplom z malarstwa w pracowni Barbary Stayer w 1979 r. Doktorat na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie w 1996 r. Habilitacja na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu w 2007 r. Obecnie pracuje na stanowisku profesora w Instytucie Sztuk Pięknych UWM, prowadzi Pracownię Rysunku i Malarstwa. Autor wystaw indywidualnych, uczestnik i organizator ogólnopolskich i międzynarodowych plenerów malarskich. Jego prace znajdują się w kolekcjach państwowych i prywatnych w kraju i za granicą.

(…) Konstrukcja obszaru pamięci i niepamięci nie ma rzetelnego fundamentu. Ulega systemom ciągłego przewartościowywania. Ma cechy żywego organizmu za skłonnością do ciągłego ewoluowania. Ta zmienność sprawia, że subtelne przestrzenie wspomnień umykają prawidłom nauki, zastygając na chwilę w literaturze i sztuce.

Zygmunt Droński

Organizator: Wydział Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie

PAMIĘĆ. Zygmunt Droński, Zbigniew Urbalewicz
Wernisaż: 23 kwietnia 2014 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 12 maja 2014 roku
Centrum Ekspozycyjne Stara Kotłownia
Centrum Edukacji Technologicznej, ul. Prawocheńskiego 9 (Kortowo)
Olsztyn

Dodaj komentarz