Sztuka a rozwój mózgu – Jerzy Vetulani w MCK

24 kwietnia w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie odbędzie się wykład prof. Jerzego Vetulaniego pt. Sztuka a rozwój mózgu.

František Kaván, „Rozpacz”, lata 90. XIX w., tempera, pastel, papier, kolekcja prywatna (źródło: materiały prasowe organizatora)

František Kaván, „Rozpacz”, lata 90. XIX w., tempera, pastel, papier, kolekcja prywatna (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jednym z natchnień nowej sztuki na przełomie XIX i XX wieku było odkrycie Sigmunda Freuda. W 1900 roku nadał naukowy wymiar teorii marzeń sennych opisującej rolę nieświadomości (wypartego popędu seksualnego) w życiu psychicznym jednostki. Ponad sto lat od przełomowego momentu wiemy już o wiele więcej o funkcjonowaniu ludzkiego mózgu. Także o tym, dlaczego od zarania dziejów towarzyszyła nam potrzeba tworzenia i odbioru sztuki.

Człowiek jest gatunkiem zdolnym do oceny i odczuwania przyjemności ze sztuki. Chociaż małpa też lubi się bawić farbami i pędzlem, tworzenie i percepcja sztuki jest jednak cechą wyróżniającą człowieka. W wyniku ewolucji w mózgu ludzkim wykształciły się charakterystyczne tylko dla niego obszary, odpowiedzialne między innymi za wrażliwość estetyczną. Prof. Vetulani będzie dociekał, czy piękno jest własnością przedmiotu, czy postrzegania. Opowie o tym, w jaki sposób odbiór sztuki aktywuje mózg. Odniesie się również do fascynującego zagadnienia, jakim jest sztuka tworzona przez osoby chore psychicznie. Nie zabraknie też odniesień do marzeń sennych.

Wykład w ramach programu towarzyszącego wystawie Władcy snów. Symbolizm na ziemiach czeskich 1880–1914.

Jerzy Adam Vetulani – profesor nauk przyrodniczych, psychofarmakolog, neurobiolog, biochemik, członek Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności, doctor honoris causa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Autor kilkuset prac badawczych o międzynarodowym zasięgu. Jeden z najczęściej cytowanych naukowców polskich w dziedzinie biomedycyny. Popularyzator nauki przez ponad dwie dekady redaktor naczelny czasopisma Wszechświat, autor książek popularno-naukowych, prowadzi blog naukowy Piękno Neurobiologii.

prof. Jerzy Vetulani, Sztuka a rozwój mózgu – wykład
Wykład odbędzie się 24 kwietnia 2014 roku, godz. 18.00
Międzynarodowe Centrum Kultury
Rynek Główny 25
Kraków

Dodaj komentarz