Dubaj – miasto wielkich przemian i wielkich kontrastów

28 kwietnia o godz. 17.00 Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu zaprasza na kolejny wykład w ramach projektu architektura w wozowni. Tym razem Magda Redzińska opowie o Dubaju.

Magda Redzińska: Dubaj – miasto wielkich przemian i wielkich kontrastów (źródło: materiały prasowe organizatora)

Magda Redzińska: Dubaj – miasto wielkich przemian i wielkich kontrastów (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ktokolwiek powiedział, że zwycięstwo to nie wszystko, ten nie poznał Dubaju

To odważne stwierdzenie zostało umieszczone na tablicy wzdłuż Sheikh Zayed Road po tym, jak Dubaj wygrał wyścig o organizację World Expo 2020. Dubaj aspiruje do tytułu NAJ. Najszybciej rozwijającego się miasta na świecie, najnowocześniejszych technologii, najwyższych budynków, największego luksusu, najniezwyklejszych projektów. Starannie tworzony i pieczołowicie reklamowany wizerunek miasta raju na ziemi rokrocznie przyciąga miliony turystów spragnionych niewyobrażalnego luksusu i patosu.

W ciągu zaledwie kilkudziesięciu lat Dubaj z małej osady rybackiej stał się jednym z największych i najbardziej imponujących placów budowy na świecie. Z każdym kolejnym projektem zmienia się panorama miasta. Planowane inwestycje zapierają dech w piersiach.

Jednakże wielki sukces ma swoją cenę. O tym, o czym nie wspomina się w wakacyjnych przewodnikach, blaskach i cieniach transformacji Dubaju, a także aspektach życia codziennego w tym niezwykłym mieście opowie młoda Torunianka aktualnie mieszkająca i pracująca jako architekt w Design Lab Engineering Consultants w Dubaju przy projektach realizowanych na Bliskim Wschodzie. (MR)

Magda Redzińska studiowała na Wydziale Architektury i Urbanistyki Politechniki Gdańskiej. W 2009 roku, w ramach programu Erasmus wyjechała do Hiszpanii na roczne studia na Politechnice w Walencji. Jej praca dyplomowa Centrum Kępa w Toruniu (2012) została nagrodzona przez Pomorską Okręgową Izbę Architektów i była prezentowana na wystawie towarzyszącej toruńskiemu konkursowi Obiekt Roku 2011-2012. W trakcie studiów odbyła staże w Chinach oraz w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, dających możliwość pracowania w międzynarodowych zespołach; oprócz doświadczenia zawodowego zdobyła tam też kilka wyróżnień, m.in. I nagroda w konkursie na projekt przystanków tramwajowych w Suzhou, Chiny.

Autorka projektu architektura w wozowni: Teresa Dudzińska

Magda Redzińska: Dubaj – miasto wielkich przemian i wielkich kontrastów
28 kwietnia 2014 roku, godz. 17.00
Galeria Sztuki Wozownia, ul. Ducha Św. 6
Toruń

Dodaj komentarz