Dom Artysty Plastyka w wizualnym tańcu

Od 24 kwietnia w Galerii Domu Artysty Plastyka będzie można oglądać wystawę zbiorową pt. Visual Dance.

Visual Dance, zaproszenie na wystawę, Dom Artysty Plastyka w Warszawie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Visual Dance, zaproszenie na wystawę, Dom Artysty Plastyka w Warszawie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pierwsza w Polsce wystawa międzynarodowa o tematyce tańca i ruchu, w której biorą udział członkowie OW ZPAP i Grupy Twórczej Art Visual Dance oraz członkowie Międzynarodowego Stowarzyszenia Malarzy i Rzeźbiarzy Tańca (l’Association des Peintres et Sculpteurs de la Danse Européens – APSDE) z siedzibą we Francji. Stowarzyszenie to od 1974 roku skupia liczną grupę artystów: malarzy, rzeźbiarzy rysowników, ilustratorów z wielu krajów Europy. Organizuje wiele wystaw zbiorowych w tym Biennale (w przygotowaniu już XVIII). Do Stowarzyszenia francuskiego od wielu lat należą również polscy artyści, członkowie OW ZPAP, inicjatorzy obecnej wystawy: Wanda Badowska-Twarowska, Anna Wszyndybył i Alina Dorada-Krawczyk. Przez szereg lat należała również do APSDE nieżyjąca już polska tancerka i rzeźbiarka członek OW ZPAP Danuta Kwapiszewska.

W 2007 r. z inicjatywy Wandy Badowskiej-Twarowskiej i Anny Wszyndybył na wzór francuski powstał przy OW ZPAP o zbliżonym do APSDE profilu Klub Miłośników Sztuki Tańca i Baletu, a następnie Grupa Twórcza Art Visual Dance, która ma już na swym koncie kilka wystaw. Obecna wystawa jest próbą nawiązania stałej współpracy pomiędzy artystami z Polski i Francji , którzy zajmują się w swojej twórczości tematyką tańca i baletu.

W wystawie biorą udział artyści o dużym dorobku artystycznym, dla których przygoda z tańcem dopiero się niedawno rozpoczęła i tacy dla których taniec jest formą wypowiedzi już od wielu lat. Artyści poprzez własne doświadczenia i obserwacje wtajemniczą widza w świat tańca i ruchu, który prowadzony w różnych kierunkach staje się grą człowieka z czasem i przestrzenią.

Artyści polscy i francuscy zaprezentują swoje prace w różnych technikach: malarstwa, rzeźby, ceramiki, grafiki i rysunku.

Artyści biorący udział w wystawie: Wanda Badowska-Twarowska, OW ZPAP/APSDE – malarstwo; Chantal Bellamy, APSDE – rzeźba; Barbara Bielecka-Woźniczko, OW ZPAP – malarstwo; Alina Dorada-Krawczyk, OW ZPAP/APSDE – malarstwo; Edyta Dzierż, OW ZPAP – malarstwo; Anna Forycka-Putiatycka, OW ZPAP – grafika komputerowa; Majid Jammoul, OW ZPAP – rzeźba; Krzysztof Kizlich, OW ZPAP – rzeźba; Hannah A. Laoust, APSDE – rzeźba; Bożenna Leszczyńska, OW ZPAP – malarstwo, ceramika; Bogusław Lustyk, OW ZPAP – rysunek; Jacek Maślankiewicz, OW ZPAP – malarstwo; Danuta Nawrocka, OW ZPAP – rysunek; Anna Sobol, OW ZPAP – malarstwo; Lise Tollemer, APSDE – malarstwo; Eric Turlot, APSDE – malarstwo; Anna Wątróbska-Wdowiarska, OW ZPAP – medal; Anna Wszyndybył, OW ZPAP/APSDE – rzeźba; Adam Wieczorek, OW ZPAP – rzeźba.

Kurator wystawy: Wanda Badowska-Twarowska
Komisarze wystawy: Anna Wszyndybył, Alina Dorada-Krawczyk

Visual Dance
Wernisaż: 24 kwietnia 2014 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 14 maja 2014 roku
Dom Artysty Plastyka
ul. Mazowiecka 11A
Warszawa

Dodaj komentarz