• 2014-04-22

Spear – Black Holes, Dead Stars and Melting Genes

Na kwiecień zaplanowana została premiera albumu nieistniejącej już, ambientowej formacji Spear, tworzonej przez Macieja Ożogę i Joannę Niekraszewicz. Płyta Black Holes, Dead Stars and Melting Genes ukaże się pod szyldem wytwórni Requiem Records.

„Black Holes, Dead Stars and Melting Genes", okładka (źródło: mat. prasowe)

„Black Holes, Dead Stars and Melting Genes", okładka (źródło: mat. prasowe)

Muzyka tej legendarnej i nieistniejącej już grupy stanowiła połączenie minimalistycznych, ambientowych pejzaży dźwiękowych opartych na dronach, pętlach, cut–upach oraz dźwiękach znalezionych, post–industrialnej zgrzytliwości i chropowatości oraz nieprzewidywalnych i nieograniczonych eksperymentów z wszelkimi możliwymi źródłami dźwięku. Efektem były wielowymiarowe, heterogeniczne, hybrydyczne kolaże dźwiękowe oscylujące pomiędzy medytacją i transem a nieokiełznanymi wybuchami przypadku i hałasu. Ruch i bezruch, cisza i hałas, porządek i chaos, połączenie przeciwieństw. Płyty zawierają utwory niepublikowane i pochodzące z niedostępnych od lat kompilacji.

Spear – został założony w 1992 roku przez Macieja Ożoga oraz Joannę Niekraszewicz. W ciągu 12 lat istnienia zespół wydał 4 płyty CD, jego utwory znalazły się na wielu kompilacjach, zagrał kilkadziesiąt koncertów w Polsce i za granicą. W nagraniach studyjnych projektu uczestniczyli przede wszystkim członkowie założyciele, jednak podczas koncertów, a także w niektórych nagraniach z zespołem współpracowali liczni inni muzycy: Wojcek Czern, Hubert Babiarz, Bartłomiej Kuźniak, Janek Koza, Marta Pilarska, Mariusz Stępień. Od początku istnienia Spear związany był z wytwórnią OBUH Records, która w 1994 roku opublikowała pierwszy materiał zespołu zatytułowany Spear oraz kolejne dwie płyty In Search of Sparks (1996) oraz Dark Waters of Light (1997). Od 1998 roku zespół wydawał we własnej wytwórni Ignis, której nakładem ukazały się płyty of Silence oraz Saphire Flower. Specyfika działań Spear wynikała z ówczesnych zainteresowań członków grupy magią, zachodnią tradycją ezoteryczną oraz europejskim egzystencjalizmem. Znajdowało to wyraz w eksperymentach dźwiękowych zmierzających do wywołania specyficznych stanów psychosomatycznych, a także w symbolicznych, niejednoznacznych tekstach wplatanych w tkankę muzyczną. Płyta Sapphire Flower stanowiła moment kulminacyjny działań Spear a zarazem ukazywała powolną lecz stałą zmianę zainteresowań oraz postawy wobec muzyki, sztuki i świata. To zarazem sygnał wyczerpania pewnej formuły estetycznej i światopoglądu. Nic nie stoi w miejscu. Zmiana i ewolucja. Różnica i powtórzenie. Spear został zamknięty jako projekt egzystencjalny w 2004 roku. Nie jesteśmy już tymi samymi ludźmi… Po rozwiązaniu Spear Maciej Ożóg założył wraz z Pawłem Cieślakiem duet Ben Zeen oraz duet electro Aural Treat z Martą Heberle. Aktualnie realizuje solowe projekty dźwiękowe, performensy audiowizualne, akcje oraz instalacje. Jego pierwsza solowa płyta Electric Disobedience of Flesh ukaże się w 2014 roku. Od 2011 roku prowadzi grupę Nonstate wraz z Bartłomiejem Kuźniakiem, jest również członkiem efemerycz-nych projektów Sup Spa oraz Quantum Vaccum Osscillator związanych z kolektywem.

Album Black Holes, Dead Stars and Melting Genes
kwiecień 2014 roku
wydawca: Requiem Records

Dodaj komentarz