Małopolski Ogród Sztuki wokół relacji sztuki i Internetu

24 kwietnia w Małopolskim Ogrodzie Sztuki odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu Kawiarnia Krytyczna, którego gośćmi będą dr Anna Nacher, Karolina Plinta i Romuald Demidenko. Tematem dyskusji będzie produkcja artystyczna po Internecie.

Debora Delmar Corporation, „Body Blend Trade Culture” – tennis shoes, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Debora Delmar Corporation, „Body Blend Trade Culture” – tennis shoes, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

W kolejnej odsłonie organizatorzy zapraszają na dyskusję wokół relacji sztuki i Internetu. Jak kształtuje się język wizualny młodych artystów w dobie wirtualności? Jak wygląda zagadnienie produkcji artystycznej w czasie kiedy materialność utraciła swoje znaczenie? Uzależniona od Internetu kultura współczesna nasycona jest wielością obrazów. Oglądamy szybciej i więcej. Zaciera się granica pomiędzy użytkownikiem a twórcą. Bariery komunikacyjne słabną, a estetyka post-internetowa zdobywa coraz więcej entuzjastów wśród odbiorców sztuki współczesnej.

Co twoim zdaniem przyniesie przyszłość? to pytanie w kontekście możliwości jakie oferuje nam internet postawił autor projektu IS IT ART OR IS IT JUST Romuald Demidenko. O ustosunkowanie się do niego kurator poprosił kilkunastu artystów, których prace zebrane zostały na wystawie o tym samym tytule odbywającej się w lutym i marcu w zielonogórskim BWA. Ekspozycja była czubkiem góry lodowej, w której zawiera się dłuższy projekt realizowany we współpracy z platformą wystawienniczą Het Plafond w Rotterdamie.

I co dalej, no właśnie co dalej? Wychodząc od projektu prezentowanego w Zielonej Górze zostanie zainicjowana dyskusja o praktykach artystycznych w szerszym kontekście zjawisk kulturowych, które dotyczą nas wszystkich – czynnych użytkowników sieci.

dr Anna Nacher – kulturoznawczyni, badaczka mediów, adiunkt w Katedrze Mediów Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka książek Telepłeć oraz Rubieże kultury popularnej.

Karolina Plinta – krytyczka sztuki, autorka bloga i strony na Facebooku Sztuka na gorąco, wice naczelna magazynu SZUM. Publikowała między innymi na dwutygodnik.com czy obieg.pl. Autorka cyklu Mistrzynie $tylu na ha.art.pl.

Romuald Demidenko – historyk sztuki i kurator współpracujący z CSW Zamek Ujazdowski. Współzałożyciel platformy komunikacyjnej dla młodych artystów i kuratorów o nazwie NEW: ART CENTER.

Prowadzenie: Piotr Sikora

Kawiarnia Artystyczna – Produkcja artystyczna po Internecie?
Spotkanie odbędzie się 24 kwietnia 2014 roku o godzinie 20.00
Małopolski Ogród Sztuki, Pauza In Garden w Krakowie

Dodaj komentarz