• 2014-04-19

Odzyskane w reżyserii Ludomira Franczaka

Muzeum Emigracji w Gdyni oraz Teatr Gdynia Główna zaprasza 25 kwietnia na spektakl teatralny Ludomira Franczaka Odzyskane, realizowany w formie instalacji wizualno-dźwiękowej.

„Odzyskane" (źródło: mat. prasowe)

„Odzyskane" (źródło: mat. prasowe)

Narracja w przedstawieniu Odzyskane oparta jest o życiorysy obywateli niemieckich, których w 1945 roku zastała nowa władza na terenach tzw. Ziem Odzyskanych. Proste historie ludzi w różnym wieku – życie zawarte w kilku linijkach, które trzeba dopełnić detalem – fotografiami przodków (znalezionymi na pchlim targu), osobistymi przedmiotami (które tak na prawdę należą do kogoś innego i niosą ze sobą swoją własną historię), próbą dotarcia do samych ludzi, czy miejsc w których byli. Zatrzymany moment rzeczywistości. Spektakl teatralny jest kulminacją projektu Odzyskane, który pojawił się w formie wystawy w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu, książki artystycznej oraz akcji miejskiej na trasie trójmiejskiej SKM, wyprodukowanej przez Muzeum Emigracji z Gdyni w ramach wydarzenia Migracje | Kreacje.

Rytuał powrotu – chodzenia czyimiś śladami z jednoczesną świadomością tego, że robi się to tu i teraz. Historie dopowiedziane, zawieszone w swoistym bezczasie, rozwijające się przed oczami, czasem przeplatające, czasem wręcz wykluczające się nawzajem. Opowiedziane głosami z przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, obrazem, dźwiękiem i zapachem. Próba zamknięcia umownej przestrzeni teatralnej w małą społeczność połączoną wspólną historią.

Powstałe historie, których podstawą są życiorysy niemieckie, kreślą obraz pełen nostalgii i niepokoju. W trakcie spektaklu pojawiają się one w postaci chóru głosów, by w kulminacyjnym momencie przekształcić się w niemal bajkową opowieść jednego z bohaterów, której towarzyszą mechaniczne ptaki oraz wydające dźwięk huby. Przedziwna oranżeria, odkrywająca przed widzem ukryty świat – równoległą rzeczywistość, w której wszystko wydaje się być możliwe. Przedstawienie jest audiowizualną instalacją, budowaną na oczach widzów przez aktora/reżysera, którego rola ogranicza się do obsługi technicznej puszczonej w ruch machiny.

Odzyskane
Scenariusz, reżyseria, scenografia: Ludomir Franczak
Muzyka: Marcin Dymiter
Kostiumy: Magdalena Franczak
Głosy: Irena Jun, Andrzej Golejewski, Stefan Filipowicz, Mateusz Nowak, Dorota Lesiak, Katarzyna Duma, Magdalena
Franczak, Wiktoria Wrzyszcz, Emil Franczak, syntezator mowy
Produkacja: Centrum Rezydencji Teatralnej Scena Robocza
25 kwietnia 2014 r., godz. 19.00
Dworzec PKP Gdynia Główna (peron -1)
Plac Konstytucji 1, Teatr Gdynia Główna

Dodaj komentarz