Wystawa twórczości rzeźbiarskiej Krystyny Nowakowskiej

Krakowski Pałac Sztuki zaprasza na wystawę rzeźby Krystyny Nowakowskiej – TRANS-FORMACJE. Wernisaż odbędzie się 29 kwietnia.

Krystyna Nowakowska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Krystyna Nowakowska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Maria Zientara

Sztuka Krystyny Nowakowskiej to opowiadana na wiele różnych sposobów ta sama historia. Historia o ludzkiej kondycji, egzystencji w nieprzyjaznym świecie, o codzienności i o przemijaniu. Refleksja nad rzeczywistością pozwala jej na rozładowanie lęków i niepokojów, uspokojenie się, osiągnięcie katharsis.

Myliłby się jednak ten, kto uznałby, że w twórczości Krystyny Nowakowskiej jest tylko negacja i pesymizm. Pod powłoką wizji świata smutnego i pogrążonego w aurze przemijania kryje się wiara w celowość bytu, w postęp, naturalne dążenie człowieka do życia w godności i poszanowaniu jego praw. Wiara w przyjaźń i miłość oraz w siłę życia i jego niepoznawalne na tym etapie stanu wiedzy bogactwo i odnawialność.

Nowakowska bez trudu przemieszcza się od zwartych brył do otwartych form penetrujących głęboko przestrzeń. Penetracja przestrzeni pozwala jej na rozbicie rzeźb i uaktywnienie wydrążonych lub otwartych przestrzeni negatywowych. Artystka lubi strzępić powierzchnie swoich prac, uzyskując ciekawe efekty dematerializacji nawet dość zwartych form. Efekt dematerializacji osiąga również poprzez nakładanie na siebie poszczególnych planów i warstw. Tworzy zarówno rzeźby tektoniczne, wyważone jak i lotne i dynamiczne.

Mobilność stylistyczna Krystyny Nowakowskiej jest typowa dla czasów w których żyjemy, dla epoki postmodernizmu. Artyści hołdując naturalnej niechęci do zamkniętych systemów i zasad, z dużą dowolnością wykorzystują stylistyki powstałe w obrębie sztuki ubiegłego wieku. Podobnie Krystyna Nowakowska. Artystka korzysta z doświadczeń impresjonizmu dużą wagę przywiązując do faktury i światłocieniowości powierzchni oraz neoekspresjonizmu – dynamizując i aktywizując bryły kosztem ich tektoniki, dramatycznie rozbijając i mieszając plany. Do sztuki materii odwołuje się poprzez naśladowania rozkładających się substancji organicznych i specyficzne imitacje kolaży. Wymienione środki służą artystce do stworzenia niezwykle ekspresyjnych, dramatycznych, a czasem lirycznych przedstawień. Heterogeniczna tkanka formalna, wsparta siłą naturalnej ekspresji powstałej w wyniku artystycznej indywidualnej kreacji i głębokiego przeżycia, zyskuje charakterystyczny subiektywny walor. W rezultacie rzeźby Krystyny Nowakowskiej stają się łatwo rozpoznawalne pośród prac innych artystów.

Krystyna Nowakowska – urodziła się w 1953 roku w Rzeszowie. Liceum Sztuk Plastycznych ukończyła w Jarosławiu w 1973 r., w latach 1973-1979 studiowała na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom pod kierunkiem prof. Jerzego Bandury uzyskała w 1979 r. Zajmuje się rzeźbą, tworząc unikatowe kompozycje w wosku, które są odlewane w brązie techniką wosku traconego. Rezultaty tej pracy prezentowane były na wielu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą, jak również na wystawach indywidualnych m.in. w Galerii Rzeźby w Vollenhouve, Holandia, 1992; w Galerii Miejskiej w Ronneby, Szwecja; La Galerie du City Concorde, Luxemburg, 1996; w Konsthalle Solvesborg, Szwecja, 2000; De Bronzen Beelden Boerderij Zo a Żak, Dorst, Holandia, 2001; w Galerii Artemis’ w Krakowie, 2001; w Galerii ZPAP Pro Arte w Zielonej Górze, 2002; w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, 2003; w Pałacu Sztuki TPSP w Krakowie, 2004. W 2006 r. w galeriach Holenderskich; Kunsthard, Oosterhout, Princenbosch Gilze; w 2007 r. w Giardino Berg&Terblijt bij Maastricht; w 2008 r. w Robert-Schuman-Haus, Trewir, Niemcy; w Galerii Domu Sztuki w Ettelbruck, Luxemburg; w 2009 r. w galerii Stary Ratusz, Andernach, Niemcy. Prace autorstwa Krystyny Nowakowskiej znajdują się w zbiorach galerii oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą, m.in. w Krakowie, Boliwii, Francji, Holandii, Japonii, Niemczech, Norwegii, Szwajcarii, Szwecji, USA, Włoszech. Przez wiele lat uczestniczyła w międzynarodowych plenerach artystycznych w Mirabel (Francja), organizowanych przez Stowarzyszenie Nowa Darmstadzka Secesja oraz przez Künstlerhaus Ziegelhütte e.v. w Darmstadt. Brała udział w sympozjum rzeźbiarskim w Iserlohn w Niemczech oraz w Csongrad na Węgrzech.

Wystawa Krystyny Nowakowskiej, TRANS-FORMACJE
Wernisaż odbędzie się 29 kwietnia 2014, o godzinie 18.00
Wystawa będzie czynna od 29 kwietnia do 14 maja 2014 roku
Świetlica Wyspiańskiego
Pałac Sztuki Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych
pl. Szczepański 4
Kraków

Dodaj komentarz