Eastreet 2 – odsłoń życie przestrzeni publicznej Europy Wschodniej

Do 11 maja trwa przyjmowanie zgłoszeń do udziału w kolejnej edycji wystawy zbiorowej fotografii ulicznej Eastreet, której organizatorem są Warsztaty Kultury w Lublinie.

Nabór fotografii na wystawę Eastreet 2, plakat, Lublin (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nabór fotografii na wystawę Eastreet 2, plakat, Lublin (źródło: materiały prasowe organizatora)

Eastreet 2 to kolejna edycja jedynej tak dużej prezentacji fotografii ulicznej z Europy Wschodniej. Wybrane przez grupę kuratorów fotografie zostaną profesjonalnie wydrukowane i przygotowane do ekspozycji, w przestrzeni publicznej oraz w jednej z galerii na Starym Mieście w Lublinie. Wystawie towarzyszyć będzie specjalny katalog wydany w formie albumu ze zdjęciami oraz informacjami o wszystkich prezentowanych autorach (dystrybuowany bezpłatnie tylko podczas wystawy – każdy autor otrzyma od nas egzemplarz pocztą). Ponadto planowana jest dyskusja na temat fotograficznej dokumentacji przestrzeni publicznej oraz inne atrakcje.

Wystawa i publikacja Eastreet 2 realizowana jest jako jedno z wydarzeń lubelskiej odsłony projektu Wschód Kultury, który powstał dzięki zaangażowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowego Centrum Kultury oraz środowisk twórczych i samorządów wschodniej Polski.

Intencją organizatorów jest zebranie i zaprezentowanie zbiorowego portretu człowieka na przestrzeniach publicznej Europy Wschodniej. Stawiane są m. in. pytania: jakim ludzie podlegają przemianom i interakcjom, jak człowiek kształtuje swoje otoczenie, a jak samo otoczenie wpływa na życie człowieka, co kryje się pod powierzchnią codzienności. Formuła fotografii ulicznej idealnie przystaje do tej tematyki, nie jest jednak przez nas rozumiana ściśle i konserwatywnie – na wystawie znajdzie się miejsce również dla szeroko rozumianego dokumentu. Organizatorzy pragną badać granice gatunku, szukać nowych rozwiązań i inspiracji, monitorować aktualny stan fotografii ulicznej w Europie Wschodniej. Ponadto, lub może przede wszystkim – chcą stworzyć platformę do kontaktu, dialogu i wzajemnej inspiracji dla autorów i środowisk tworzących fotografię uliczną w tej części świata.

Kryteria:

  1. Akceptowane są tylko fotografie powstałe w krajach Partnerstwa Wschodniego, Europy Wschodniej, Europy Południowo-Wschodniej (Grecja, Bałkany, etc) oraz Rosji i byłych republik. Narodowość lub miejsce zamieszkania fotografa nie ma znaczenia.
  2. Priorytetowym wymaganiem jest, aby nadesłane fotografie w oryginalny sposób dokumentowały życie codzienne, przestrzeń publiczną, interakcję z tą przestrzenią i jej wpływ na życie codzienne. Głównym tematem fotografii musi być człowiek (nawet jeśli nie jest dosłownie obecny ma zdjęciu).
  3. Zgodnie z powszechnie znaną konwencją fotografii ulicznej oczekiwane są zdjęcia niepozowane, spontaniczne, łączące niespodziewane elementy, pokazujące co dzieje się pod pozornie błahą codziennością. Nie muszą być one zrobione na ulicy, ale w dowolnym miejscu przestrzeni publicznej (park, targowisko, plaża, wieś, muzeum, sklep, parking, wydarzenie publiczne, chodnik, itp).
  4. Prace powinny posiadać wysoki walor estetyczny, kompozycyjny i narracyjny, przy czym narracja powinna być ograniczona do jednego zdjęcia – nie są akceptowane cykle zdjęć czy fotoreportaży.
  5. Open Call jest skierowany zarówno do fotografów profesjonalnych, jak i amatorów. Nie ma limitów wiekowych ani określonych parametrów technicznych, jednak zgłoszone zdjęcia muszą mieć możliwie wysoką rozdzielczość pozwalającą na profesjonalny druk co najmniej w formacie A4 lub podobnym. Minimalny wymiar dłuższego boku to 3.000px.
  6.  Nadsyłanie zdjęć jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na ewentualne włączenie do wystawy i katalogu, a także wykorzystanie w materiałach promocyjnych (strona internetowa, newsletter, materiały prasowe, itp). Respektowane są prawa twórców i nie będą wykorzystywane nadesłane zdjęcia do żadnych innych celów, bez uprzedniej zgody autora.

Druga wystawa fotografii ulicznej Eastreet
Termin nadsyłania zgłoszeń: 11 maja 2014 roku
Powiadomienie o wyborze zdjęć: 2 czerwca 2014 roku
Wystawa czynna: 8-31 lipca 2014 roku
Wernisaż wystawy: 11 lipca 2014 roku
Zamknięcie wystawy: 31 lipca 2014 roku
Warsztaty Kultury w Lublinie

Dodaj komentarz