• 2014-04-18

Sambor Dudziński w spektaklu Król Dawid – Live!

16 i 17 maja na Scenie Ciśnień Teatru Muzycznego Capitol odegrany zostanie spektakl Król Dawid – Live! w reżyserii Jacka Bały i w wykonaniu Sambora Dudzińskiego.

Sambor Dudziński, „Król Dawid – Live!" (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sambor Dudziński, „Król Dawid – Live!" (źródło: materiały prasowe organizatora)

O czym jest spektakl? Nawiedzony młodzieniec opowiada historię Dawida. Współczesność przeplata się w jego głowie się z epizodami biblijnymi. Słuchamy o skomplikowanych losach ludzi unieśmiertelnionych w Starym Testamencie, jakbyśmy czytali współczesną literaturę faktu, gdzie historie i pragnienia zwykłych ludzi przeplatają się z wielką polityką i teologią. Król Dawid – jedna z najwspanialszych postaci w dziejach Izraela – zmaga się z własną nikczemnością, zawiścią, pożądliwością i świętością. Kiedy krzywdzi, krzywdzi bezlitośnie (pamiętacie Batszebę i jej męża, wysłanego na pewną śmierć?), kiedy kocha, robi to bezwzględnie, upodabniając się w miłości do swego Stwórcy, którego obecności doświadcza w swych pełnych emocji pieśniach.

To mógł ogarnąć tylko ktoś pokroju Sambora: śpiewający aktor-multiinstrumentalista. Do tego doszły zabawy zapętlonymi frazami i rytmami, bardzo dobrze dobrane światła, a w tekście dużo zabawnych odniesień do czasów nam współczesnych. Mimo że całość trwała ponad półtorej godziny, a w spektaklu brał udział tylko Dudziński, to Król Dawid – Live! szybko wciągnął zebranych w opowieść o losach biblijnego władcy.

Rafał Zieliński

Na 35. PPA Sambor Dudziński otrzymał Dyplom Mistrzowski Kapituły im. Aleksandra Bardiniego za całokształt dorobku artystycznego, aktorskiego, wokalnego i kompozytorskiego, ze szczególnym podkreśleniem jakości i znaczenia spektaklu Król Dawid – Live!

Król Dawid – Live!
16 i 17 maja 2014 roku
Teatr Muzyczny Capitol
Wrocław

Dodaj komentarz