• 2014-04-18

Ojciec i syn w Kinie Pod Baranami

25 kwietnia do repertuaru Kina Pod Baranami, jako jedynego kina w Krakowie, wchodzi Ojciec i syn, dokument Pawła Łozińskiego, nagrodzony Srebrnym Rogiem podczas ubiegłorocznego Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

„Ojciec i syn”, reżyseria Paweł Łoziński (źródło: materiały prasowe)

„Ojciec i syn”, reżyseria Paweł Łoziński (źródło: materiały prasowe)

Ojciec i syn to odważny autoeksperyment rodzinno-filmowy. Po latach robienia filmów dokumentalnych o innych ludziach, Paweł i Marcel Łozińscy skierowali kamery na samych siebie. Łączy ich nazwisko, wykonywany z pasją zawód, ale i silna, skomplikowana więź, pełna resentymentów i niedopowiedzeń. Dwaj wybitni dokumentaliści wyruszają samochodem w podróż po Europie. Dla ojca jest to powrót do miejsca urodzenia, dla syna – próba rozliczenia wspólnej przeszłości. Obaj próbują zarejestrować kamerą ten trudny dialog.

Paweł Łoziński w następujący sposób wypowiedział się o filmie:

Wsiadamy we dwóch, ojciec i syn, do starego campingowego busa i ruszamy przez Europę. Chcemy dojechać do Paryża, gdzie 70 lat temu urodził się ojciec. Obaj mamy ten sam zawód – robimy filmy dokumentalne. Robimy więc film drogi, którego jesteśmy reżyserami i bohaterami. Film z dwoma bohaterami o relacji ojciec-syn. Mamy ze sobą dwie kamery, każdy swoją, żeby szanse były równe. Umówiliśmy się, że możemy pytać siebie o wszystko, nie ma tematów tabu. To właściwie taki eksperyment filmowo-psychologiczny, który nazwaliśmy psychobusem. Żaden z nas nie wiedział dokąd nas ta podróż zaprowadzi.

Kariera dokumentu Pawła Łozińskiego rozpoczęła się na Krakowskim Festiwalu Filmowym, kiedy w maju ubiegłego roku zdobył Srebrny Róg. Jury Międzynarodowego Konkursu Dokumentalnego swoją decyzję o przyznaniu tego wyróżnienia uzasadniało w następujący sposób:

Czy wykonywanie tego samego zawodu przez ojca i syna jest przekleństwem czy błogosławieństwem? Czy można wykorzystać film by załagodzić ten i inne problemy rodzinne? Dwóch słynnych filmowców, ojciec i syn, wyrusza w podróż, poszukując odpowiedzi na te i inne pytania. Ich umiejętności filmowe, narzędzie w ich dłoniach oraz rozciągająca się przed nimi droga – źródło inspiracji. Wynikiem jest wyjątkowy eksperyment kinowy oraz świadectwo wzajemnej miłości trwającej pomimo skomplikowanych relacji.

Sukces powtórzył się w czerwcu, kiedy film wygrywał konkurs dokumentalny na festiwalu w Moskwie. Ojciec i syn zdobył również nagrody w Łagowie, Łodzi, Mińsku i Teheranie.

Ojciec i syn
Reżyseria: Paweł Łoziński
Projekcje od 25 kwietnia 2014
Kino Pod Baranami
Rynek Główny 27
Kraków

Dodaj komentarz