• 2014-04-18

Nowa Huta – historia strajków w estetyce komiksu

29 kwietnia w oddziale krakowskiego Muzeum Historycznego Dzieje Nowej Huty odbędzie się wernisaż wystawy Nowa Huta dla Wolnej i Niepodległej, którą będzie można oglądać do 5 października.

„Nowa Huta dla Wolnej i Niepodległej” (źródło: materiały prasowe)

„Nowa Huta dla Wolnej i Niepodległej” (źródło: materiały prasowe)

Nowa Huta dla Wolnej i Niepodległej – brzmi to trochę paradoksalnie, gdyż najmłodsza dzielnica Krakowa powstała w okresie stalinizmu i kojarzy się zdecydowanie z ideologią socjalistyczną. Jednak od samego początku jej istnienia bywały jednostki, dla których system polityczny zaprowadzony w Polsce przez Sowietów był nie do przyjęcia. Byli żołnierze Armii Krajowej, oficerowie przedwojennego Wojska Polskiego czy żołnierze wyklęci budowali Nową Hutę i czasem głośno wyrażali swój negatywny stosunek do komunistycznych władz.

Brutalna pacyfikacja strajku wydziałów Huty im. Lenina z Walcownią Zgniataczem na czele 26 kwietnia 1988 roku poruszyła kamień, który spowodował lawinę: strajki w Polsce, porozumienia Okrągłego Stołu i kontraktowe, bo nie w pełni wolne, wybory 4 czerwca 1989 roku.

W 25. rocznicę tamtych wydarzeń Muzeum Historyczne Miasta Krakowa przedstawia wystawę Nowa Huta dla Wolnej i Niepodległej. Koncepcja plastyczna wystawy, zaprojektowana przez Piotrka Urbanka, nawiązuje do estetyki komiksu i w sposób ciekawy i niestandardowy przedstawia nowohucką historię tamtych lat.

Nowa Huta dla Wolnej i Niepodległej
Wernisaż: 29 kwietnia 2014 roku, godz. 14.00
Wystawa czynna: od 30 kwietnia do 5 października 2014 roku
Dzieje Nowej Huty (Os. Słoneczne 16) – Oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa

Dodaj komentarz