• 2014-04-18

NFM Ensemble: Koncert Kameralny w Ossolineum

24 kwietnia w sali konferencyjnej Ossolineum we Wrocławiu odbędzie się koncert zespołu NFM Ensemble, w którym zaprezentują muzykę kameralną na nietypowe składy instrumentów.

NFM Ensemble (źródło: materiały prasowe organizatora)

NFM Ensemble (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na przestrzeni dziejów wielokrotnie powstawały utwory, które szokowały słuchaczy. Ekscentryczny język muzyczny, kontrowersyjna dedykacja, nietypowa forma czy niezwykła ekspresja powodowały sytuację, w której publiczność miała niemały problem ze zrozumieniem dzieła, a często nie wytrzymywała słuchania utworu do końca. Ten szok poznawczy wiązał się zazwyczaj z tym, co w muzyce nowatorskie, nietypowe i indywidualne. Należy tu wspomnieć o pasjach Johanna Sebastiana Bacha, III Symfonii Ludwiga van Beethovena, Święcie wiosny Igora Strawińskiego czy Trenie ofiarom Hiroszimy Krzysztofa Pendereckiego.

Tym razem zespół NFM Ensemble zagra jeden z najbardziej ciekawych i ekscentrycznych utworów Sergiusza Prokofiewa – Kwintet g-moll op. 39. Dzieło jest bardzo awangardowe nawet jak na dzisiejsze czasy, dlatego dla zrównoważenia odegrana zostanie także muzyka klasyków: Domenica Dragonettiego i Michaela Haydna. Podczas koncertu artyści dadzą muzyczną odpowiedź na pytanie: dlaczego Beethoven nakazuje wykonawcom swojego Duetu zakładać okulary?

Program koncertu:
D. Dragonetti – Duet B-dur
M. Haydn – Divertimento C-dur P 98
L. van Beethoven – Duet Es-dur WoO 32 Dla dwóch okularników obbligato
P. Hindemith – Dwa duety z Plöner Musiktag
S. Prokofiew – Kwintet g-moll op. 39

Koncert Kameralny zespołu NFM Ensemble
24 kwietnia 2014 roku, godz. 19.00
Sala konferencyjna Ossolineum
Wrocław

Dodaj komentarz