Marcin Podolec – Małe Gesty we Wrocławiu

Od 29 kwietnia w Galerii Komiksu i Ilustracji Tymczasem Centrum Kultury Zamek we Wrocławiu będzie można oglądać wystawę prac Marcina Podolca pt. Małe Gesty.

Marcin Podolec, „Wszystko zajęte” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marcin Podolec, „Wszystko zajęte” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marcin Podolec – urodzony w 1991 roku w Jarosławiu. Od 2010 roku student animacji w PWSFTviT w Łodzi. Mimo młodego wieku ma na swoim koncie już kilka cenionych i nagrodzonych albumów komiksowych i jest uznawany za najzdolniejszego twórcę komiksów młodego pokolenia.

Debiutował w wieku 17 lat komiksem edukacyjnym Ser-ce o chorobach układu krążenia (rysunki wspólnie z Anną Miśkiewicz). Kapitan Sheer, wydany przez Kulturę Gniewu, jest jego właściwym debiutem albumowym. Z komiksu publikowanego na blogu stał się tytułem zinowym, trafiając po drodze na stronę amerykańskiego wydawnictwa Top Shelf. W 2010 roku Kapitan Sheer doczekał się zbiorczego wydania, które zaowocowało wieloma recenzjami, a także drugim miejscem w plebiscycie Komiks Roku 2010.

Kolejny jego komiks ukazał się w 2011 roku i było to Czasem do scenariusza Grzegorza Janusza. Fantastycznie narysowana i napisana opowieść przyniosła autorom uznanie krytyki, czytelników a także nagrody (m.in. od Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego za najlepszy polski komiks roku). Czasem został również uznany komiksem 2011 roku na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Kolejne komiksy Marcina Podolca autorskie Wszystko zajęte i Fugazi Music Club ukazały się kolejno w 2012 i 2013 roku. Każdy z tych albumów jest dojrzały formalnie. Podolec czuje świetnie medium i potrafi bardzo dobrze opowiadać obrazem. Jego komiksy są na tyle ciekawe i efektownie wizualnie, a narracja tak sprytnie poprowadzona, że tam, gdzie zachodzi konieczność, bez problemu tuszuje i rekompensuje mielizny scenariusza. Autor nie zwalnia tempa i w tym roku planuje premierę kolejnego albumu Podgląd do scenariusza Daniela Chmielewskiego.

Obok rysowania jego pasją jest koszykówka. Decyzje sport czy lekcje rysunku podjął w liceum i trafił na prywatne lekcje do Wojciecha Birka, tłumacza i twórcy komiksów, który zajmuje się tym medium także naukowo. To Birek pokazał mu kanon komiksów, opowiadał o narracji i warsztacie. Oprócz komiksów Podolec tworzy także animacje, ilustracje i grafiki użytkowe. Jest współautorem animacji do programu Wszystko o kulturze (TVP2), przygotował oprawę rysunkową i animacyjną kampanii Urzędu Miasta Łodzi Młodzi w Łodzi, a także okładkę płyty Achtung, Polen! zespołu Skowyt. Prowadzi autorskiego bloga.

Marcin Podolec, Małe gesty
Wernisaż: 29 kwietnia 2014 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 20 maja 2014 roku
Galeria Komiksu i Ilustracji Tymczasem, Centrum Kultury Zamek
pl. Świętojański 1
Wrocław

Dodaj komentarz