• 2014-04-18

Festiwal Filmowy Kino dzieci

Stowarzyszenie Nowe Horyzonty zaprasza na zupełnie nowy Festiwal Filmowy Kino dzieci. Będzie się on odbywał od 27 września do 5 października w Warszawie i kilkunastu innych miastach w Polsce.

Festiwal Filmowy „Kino dzieci”, logo (źródło: materiały prasowe)

Festiwal Filmowy „Kino dzieci”, logo (źródło: materiały prasowe)

Na świecie regularnie powstaje kino dla dzieci, które traktuje najmłodszych jako wrażliwych i mądrych widzów. Są to atrakcyjne wizualnie, ciekawe i aktualne filmy, które sporadycznie trafiają na polskie ekrany. Będzie je można zobaczyć na Festiwalu Filmowym Kino dzieci. Stanowi on rozwinięcie organizowanych przez Stowarzyszenie od 2 lat przeglądów kina dla dzieci z różnych krajów (dotychczas odbył się przegląd skandynawski w 2012 r. oraz holenderski w 2013 r.).

Impreza skierowana będzie do rodziców z dziećmi, a także szkół i przedszkoli. Wśród starannie dobranych filmów krótko- i pełnometrażowych będą zarówno animacje, jak i filmy fabularne. Podczas festiwalu odbędą się również spotkania i warsztaty dla rodziców oraz profesjonalistów zajmujących się kulturą dla dzieci.

Krecik, Reksio czy Dobromir – pewnie każdy ma swoje ulubione bajki z dzieciństwa. Ale świat się nie zatrzymał – piękne kino dla dzieci na świecie wciąż powstaje. Nie odcinamy się od klasyki, ale chcemy dać dzieciom wybór. Chcemy, aby dzieci też miały swój kanon ulubionych bohaterów i ich perypetii, które będą wspominać jako dorośli.

Maciej Jakubczyk, szef działu edukacji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty

Festiwal Filmowy Kino dzieci rozpocznie się zupełnie inaczej niż dzieje się to zazwyczaj – od rodzinnego filmowego śniadania w sobotni poranek 27 września w kilku warszawskich kawiarniach. Seanse filmów krótkometrażowych połączonych w zestawy będą przeplatane z warsztatami plastycznymi i rozwojowymi, w których będą mogli wziąć udział rodzice i ich dzieci. Od niedzieli 28 września seanse będą odbywały się w kinach.

Ważną częścią Festiwalu będzie panorama kina norweskiego dla najmłodszych. Kinematografia dziecięca w Norwegii jest bardzo dobrze rozwinięta. Rocznie powstaje w tym kraju wiele filmów, które zdobywają nagrody i uznanie publiczności na festiwalach dziecięcych i młodzieżowych na całym świecie. Dodatkowo w trakcie festiwalu odbędą się panele dyskusyjne oraz konferencja dla pedagogów i osób profesjonalnie zajmujących się kulturą dla dzieci, warsztaty dla opiekunów i pedagogów o metodach pracy z filmem.

Kontynuacją festiwalu Kino dzieci będzie wprowadzenie wybranych filmów do regularnej dystrybucji oraz warsztaty dla scenarzystów i producentów, których efektem będą scenariusze pełnometrażowych filmów dla najmłodszych.

„Kacper i Emma – najlepsi przyjaciele” (źródło: materiały prasowe)

„Kacper i Emma – najlepsi przyjaciele” (źródło: materiały prasowe)

Festiwal Filmowy Kino Dzieci
Od 27 września do 5 października 2014 roku

Dodaj komentarz