• 2014-04-18

Żydowski nauczyciel nazwiskiem Pomeranz uciekł przed Niemcami do lasu…

7 maja w Teatrze Żydowskim w Warszawie odbędzie się premiera spektaklu Dotknij wiatru, dotknij wody w reżyserii Karoliny Kirsz.

„Dotknij wody, dotknij wiatru", plakat (źródło: mat. prasowe)

„Dotknij wody, dotknij wiatru", plakat (źródło: mat. prasowe)

Żydowski nauczyciel nazwiskiem Pomeranz uciekł przed Niemcami do lasu… – tak rozpoczyna się niezwykła opowieść izraelskiego pisarza Amosa Oza snuta przez grupkę aktorów na scenie. Na naszych oczach przywołują świat ogarnięty wojną, w którym uznane autorytety rzuca się na pożarcie niedźwiedziom, żydowscy uchodźcy śnią o swojej Ziemi Obiecanej, owce potrafią marzyć, a agenci obcych wywiadów prowadzą nieustanną grę. Aktorzy użyczają swoich ciał postaciom, aby powiedzieć nam, co oznacza strach, tęsknota za nieśmiertelnością, co znaczy do bólu kochać, jak boli samotność i dlaczego ziemskie zło rozsiewa smrodliwą woń słoniny.

To wielobarwna historia, czasem czuła, czasem okrutna i gorzka a także poetycka i pełna humoru. To opowieść o tym, jak głęboko w człowieku tkwi wojna i jak dotyczy go na wielu poziomach. Spektakl próbuje opowiedzieć co się dzieje, gdy upada stary porządek, wokół panuje chaos, choć człowiek od zawsze pragnie ukojenia i spokoju. Główny bohater Elisza Pomeranz ucieka przed Niemcami aby dotrzeć do swojej Ziemi Obiecanej i podarować ludziom Formułę Nieskończoności, która przywróci światu pokój. Jednak czy świat będzie potrafił ją przyjąć?

Amoz Os – jeden z najwybitniejszych izraelskich pisarzy; eseista i publicysta piszący w języku hebrajskim. Laureat wielu międzynarodowych nagród, m. in.: Nagrody Goethego, Nagrody Izraela oraz Nagrody Heinego. Jego opowiadania i powieści są tłumaczone na niemal wszystkie języki świata. Zadebiutował w 1965 roku tomem opowiadań „Tam, gdzie wyją szakale”. Ukazały się również: „Mój Michał”, „Aż do śmierci”, „Spokój doskonały ”, „Czarna skrzynka ”, „Poznać kobietę”, „Nie mów noc”, „To samo morze”, „Jak uleczyć fanatyka”, „Rymy życia i śmierci”, „Sceny z życia wiejskiego”, „Wśród swoich”.

Dotknij wiatru, dotknij wody – adaptacja sceniczna powieści Touch the water, touch the wind Amosa Oza
Adaptacja i reżyseria: Karolina Kirsz
Tłumaczenie: Danuta Sękalska
Tytuł oryginalny: Touch the water, touch the wind
Scenografia i kostiumy: Anna Skupień
Kompozycja motywu przewodniego: Marcin Adamczyk
Obsada: Andrzej Blumenfeld, Piotr Chomik, Sylwia Najah, Piotr Sierecki, Ernestyna Winnicka
Premiera 7-8 maja 2014 roku
Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz w Warszawie

Dodaj komentarz