Dzień Wolnej Sztuki z Danielem Malone

26 kwietnia w Galerii Arsenał w Białymstoku w ramach ogólnopolskiego Dnia Wolnej Sztuki artysta Daniel Malone i kurator Krzysztof Kościuczuk oprowadzą po wystawie Wschodzący Babilon.

Daniel Malone, „Wchodzący Babilon” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Daniel Malone, „Wchodzący Babilon” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Podczas oprowadzania będzie można się przekonać, że sztukę można oglądać świadomie, z rozmysłem i bez żadnych kompleksów. Zwiedzający będą motywowani do zadawania pytania, podjęcia refleksji i nabrania odwagi do samodzielnego szukania odpowiedzi. Każde dzieło sztuki ma swoją historię do powiedzenia. Wystarczy się w nią wsłuchać.

Po zwiedzaniu uczestnicy zostaną zaproszeni na luźne spotkanie (ok. godz. 13.00), gdzie przy kawie i słodkościach będą mogli swobodnie porozmawiać o swoich wrażeniach. Słodką niespodziankę na spotkanie przygotuje Walentyn Pankiewicz, finalista Polskiego Turnieju Wypieków.

Dzień Wolnej Sztuki to ogólnopolska akcja, która ma przekonać zwiedzających, że wchodząc do muzeum czy galerii warto postawić na jakość zwiedzania, nie na ilość. Że lepiej obejrzeć mniej obiektów, ale za to zastanowić się nad nimi.

Badania mówią, że goście muzeów statystycznie spędzają przed każdym dziełem sztuki osiem sekund. Dzieje się tak, ponieważ wchodząc do muzeum, czujemy się zmuszeni do obejrzenia wszystkich dzieł, które się w nim znajdują. Efekt jest taki, że bezrefleksyjnie i kompulsywnie przebiegamy dziesiątki sal muzealnych, po czym jesteśmy zmęczeni i źli. Co gorsza, kompletnie nie pamiętamy i nie rozumiemy, co oglądaliśmy. Lekarstwem na tego typu bierne i męczące zwiedzanie jest Slow Art – ruch Wolnej, a raczej Powolnej Sztuki.

Organizatorzy Dnia Wolnej Sztuki: Zuzanna Stańska oraz Przemysław Głowacki

Dzień Wolnej Sztuki – akcja ogólnopolska / oprowadzanie po wystawie Daniela Malone
Oprowadzanie odbędzie się 26 kwietnia 2014 roku od godziny 12.00 do 13.00
Galeria Arsenał w Białymstoku

Dodaj komentarz