To, czego nie widać w Muzeum Sztuki Nowoczesnej

17 kwietnia w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie odbędzie się pierwsze spotkanie w cyklu Zbliżenie, które poprowadzą Sebastian Cichocki i Łukasz Ronduda. Wydarzenie towarzyszy wystawie Co widać. Polska sztuka dzisiaj.

Piotr Uklański, „Bez tytułu”, dzięki uprzejmości artysty i Massimo De Carlo Gallery, London-Milan (źródło: materiały prasowe organizatora)

Piotr Uklański, „Bez tytułu”, dzięki uprzejmości artysty i Massimo De Carlo Gallery, London-Milan (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pierwsze spotkanie w cyklu Zbliżenie, na który składać się będą oprowadzania kuratorskie po wystawie Co widać. Polska sztuka dzisiaj, będzie poświęcone pracy Piotra Uklańskiego Polska neo-awangarda.

Praca, pokazana w 2012 r. w galerii Carlson w Londynie, wywołała oburzenie i spowodowała oskarżenia o plagiat. Uklański przemieszał reprodukcje prac polskich artystów z lat 70., jak Wiktor Gutt czy Zbigniew Warpechowski, z własnymi kompozycjami. W trakcie spotkania prowadzonego przez Łukasza Rondudę, jednego z kuratorów wystawy, będzie można skonfrontować mit z rzeczywistością.

Prowadzenie: Łukasz Ronduda

Zbliżenie to seria krótkich dwudziesto- lub trzydziestominutowych oprowadzań po wystawie Co widać, które koncentrują się na jej detalach: pojedynczych pracach, zestawieniach, problemach natury prawnej czy konserwatorskiej, ukrytych informacjach czy relacjach między pracami w poszczególnych salach.

Seria Zbliżenie koncentruje się na tym, czego nie widać (lub czego nie widać na pierwszy rzut oka) na wystawie. Kuratorzy wystawy, Sebastian Cichocki i Łukasz Ronduda, będą opowiadać między innymi o enigmatycznej instalacji grupy Bracia, folklorze w sztuce współczesnej, kłamstwach i konfabulacji, eskapadzie do ukraińskich Jezior 
śladami Witkacego oraz morderstwie na awangardowych ojcach.

Spotkania w cyklu:

  • 17 kwietnia – Zabijanie ojców. Piotr Uklański i neoawangarda
  • 24 kwietnia – Rzeczy pospolite. Zwrot materialny w sztuce
  • 8 maja – Nowoczesny folklor
  • 15 maja – Awangarda i inne legendy miejskie

Prowadzenie: Sebastian Cichocki, Łukasz Ronduda

Cykl Zbliżenie
Wydarzenie towarzyszące wystawie Co widać. Polska sztuka dzisiaj
Spotkania odbędą się w każdy czwartek od 17 kwietnia do 15 maja o godzinie 17.30
Muzeum Sztuki Nowoczesnej
ul. Emilii Plater 51
Warszawa

Dodaj komentarz