• 2014-04-17

Zwierzyniecki Przystanek Emaus i konkurs na Drzewko Życia

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza 21 kwietnia w godz. 10.00–18.00 do Domu Zwierzynieckiego na doroczne wspólne świętowanie Przystanku Emaus.

„Przystanek Emaus” – plakat (źródło: materiały prasowe)

„Przystanek Emaus” – plakat (źródło: materiały prasowe)

W Poniedziałek Wielkanocny na krakowski Zwierzyniec w pobliże klasztoru Norbertanek już od wieków ściągają tłumy na Emaus. Towarzyszący temu dorocznemu odpustowi kiermasz zasłynął z wielu niezwykłych zabawek. Jedną z najciekawszych jest wykonane z kijka, w który wetknięte są drewniane listki, drzewko życia z umieszczoną na czubku figurką ptaka lub gniazdem z figurkami piskląt. Drzewku życia przypisywano niegdyś wyjątkowe znaczenie i symbolikę – oznaczało powrót całej przyrody do życia, a także nawiązywało do przedchrześcijańskich wiosennych obrzędów zadusznych i dawnych wierzeń, według których dusze zmarłych pod postaciami ptaków szukają schronienia w gałęziach drzew.

W tym roku Muzeum Historyczne Miasta Krakowa po raz pierwszy zaprasza do udziału w konkursie na najpiękniejsze własnoręcznie wykonane drzewko życia.

Do konkursu można zgłaszać prace, które swoją formą będą nawiązywały do drzewka życia. Mogą one być wykonane w dowolnej technice i z dowolnych materiałów. Liczą się przede wszystkim pomysłowość, staranność wykonania i ogólne wrażenie estetyczne.

Prace można przynosić 21 kwietnia do Domu Zwierzynieckiego w godzinach od 10.00 do 12.00. Tutaj jury dokona ich oceny w trzech kategoriach: dziecięcej (do lat 12), młodzieżowej (12–18 lat) oraz dorosłych (od 18 lat). Na zwycięzców i wyróżnionych czekają nagrody.

W godzinach od 12.00 do 16.00 wszystkie konkursowe drzewka będą eksponowane i każdy będzie mógł oddać głos na jedno wybrane drzewko w każdej kategorii. Zwycięzcy otrzymają Nagrodę Publiczności.

Ogłoszenie wyników konkursu połączone z rozdaniem nagród odbędzie się w Poniedziałek Wielkanocny o godz. 17.00 w Domu Zwierzynieckim.

Tradycja zwierzynieckiego Emaus wywodzi się z czasów średniowiecza, kiedy to w drugi dzień świąt wielkanocnych odbywała się religijna procesja z Krakowa do wsi Zwierzyniec. Tam odbywał się odpust, a atrakcję stanowiły kramy z wymyślnymi zabawkami. Obecnie święto to różni się znacznie od tego sprzed lat. Jak wyglądały te uroczystości dawniej? Jakie zabawki można było nabyć na kiermaszu? Jak wyglądał emausowy Lajkonik? Jak skonstruować drzewko życia? Odpowiedzi na te oraz inne pytania można otrzymać, przychodząc w Poniedziałek Wielkanocny do Domu Zwierzynieckiego. W Poniedziałek Wielkanocny odbędą się po raz kolejny warsztaty dla dzieci, podczas których można będzie własnoręcznie wykonać dawne zabawki odpustowe. Natomiast dorośli będą mogli przypomnieć sobie Emaus sprzed lat, zobaczyć film dokumentalny Krakowskie tradycje: Emaus na Zwierzyńcu, zwiedzić wystawę plenerową poświęconą świątecznym zwyczajom i wystawę czasową Świat Lajkonika, a także zakupić wydawnictwa w promocyjnej cenie na muzealnym kramie.

Program tegorocznego Przystanku Emaus:

  • 10.00–18.00 – zwiedzanie wystaw: Świat Lajkonika oraz Krakowskie tradycje wielkanocne;
  • 11.00–16.00 – warsztaty dla dzieci: Tradycyjne zabawki emausowe;
  • 12.00–16.00 – wystawa konkursowych drzewek emausowych i głosowanie na najpiękniejsze;
  • 17.00 – ogłoszenie wyników konkursu na najpiękniejsze drzewko emausowe.

Konkurs na najpiękniejsze Drzewko Życia
Rozstrzygnięcie: 21 kwietnia 2014 roku

Przystanek Emaus
21 kwietnia 2014 roku
Dom Zwierzyniecki w Krakowie

Dodaj komentarz