Henryk Sienkiewicz i wpływ jego twórczości na postawy patriotyczne

16 kwietnia w Domu Eskenów w Toruniu została otwarta wystawa Henryk Sienkiewicz i wpływ jego twórczości na postawy patriotyczne młodzieży w czasie II wojny światowej, którą można oglądać do 17 kwietnia.

„Henryk Sienkiewicz i wpływ jego twórczości na postawy patriotyczne młodzieży w czasie II wojny światowej” (źródło: materiały prasowe)

„Henryk Sienkiewicz i wpływ jego twórczości na postawy patriotyczne młodzieży w czasie II wojny światowej” (źródło: materiały prasowe)

Wystawa pod patronatem Marszałek Sejmu Ewy Kopacz, która swą premierę miała w Gmachu Sejmu 6 listopada 2013 r., to konieczna próba przypominania o Henryku Sienkiewiczu – człowieku, pisarzu, społeczniku i patriocie, który poprzez swą twórczość krzepił serca kolejnych pokoleń Polaków w czasach niewoli, podczas pierwszej i drugiej wojny światowej, a także po niej.

Wystawa, której pomysłodawcą jest Główna Biblioteka Lekarska w Warszawie, będzie prezentowana w wielu miejscach Polski, przypominając sylwetkę pisarza oraz wpływ, jaki jego książki miały na społeczeństwo, na postawy patriotyczne Polaków.

Warto podkreślić, że w 2016 r. przypada 170. rocznica urodzin i 100. rocznica śmierci pisarza. Mija też 130 lat od ukończenia przez niego Potopu i 120 od końca prac nad Quo vadis – książek na stałe wpisanych w polską kulturę i literaturę. W październiku bieżącego roku 55-lecie powstania obchodziło też muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku.

Prezentowana wystawa jest również hołdem złożonym bohaterom Powstania Warszawskiego, którzy przyjęli pseudonimy konspiracyjne od bohaterów sienkiewiczowskich powieści. W blisko 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego organizatorzy oddają cześć i przypominają sylwetki tych, dla których Polska, kraj ojczysty, był ideą, dla której warto oddać życie

Kurator wystawy: Agnieszka Kowalska-Lasek

Kurator MOT: Justyna Bibik

Henryk Sienkiewicz i wpływ Jego twórczości na postawy patriotyczne młodzieży w czasie II wojny światowej
Wystawa czynna: od 17 kwietnia do 4 maja 2014 roku
Dom Eskenów w Toruniu

Dodaj komentarz