Henryk Chyliński – malarstwo, grafika, znak w Białymstoku

Od 24 kwietnia w białostockim Ratuszu będzie można oglądać wystawę prac Henryka Chylińskiego pt. Malarstwo, grafika, znak.

Henryk Chyliński, „Adam i Ewa”, malarstwo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Henryk Chyliński, „Adam i Ewa”, malarstwo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Henryk Chyliński, znany artysta grafik i malarz, zasłynął przede wszystkim jako twórca znaków firmowych wielu renomowanych firm i instytucji w Polsce i za granicą. Jest jednym z najwyżej cenionych grafików projektowych. Obecnie poświęcił się również malarstwu.

Pochodzi z Podlasia, którego piękno wpłynęło na kształtowanie się jego wrażliwości i wyobraźni. Ukończył Liceum Plastyczne w Zamościu, następnie studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Realia powojennej rzeczywistości sprawiły, że wbrew swym zainteresowaniom malarstwem wybrał Wydział Grafiki, który ukończył w 1962 r. Od 1972 r. pracował w swej macierzystej uczelni zaczynając od asystenta aż do uzyskania w 1997 r. tytułu profesora zwyczajnego, gdzie stworzył i prowadził Pracownię Serigrafii, następnie Pracownię Projektowania Graficznego Reklamy, Opakowań i Wystawiennictwa; był dziekanem Wydziału Grafiki. Wykładał również na uczelniach w Damaszku, Ankarze, Łodzi. Obecnie prowadzi zajęcia na Wydziale Sztuk Nowych Mediów w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych.

Jako projektant pracował m.in. w Wydawnictwie Artystyczno-Graficznym, Młodzieżowej Agencji Wydawniczej, w Teatrze Klasycznym w Warszawie, Przedsiębiorstwie Handlu Zagranicznego Metronex, Agencji Art i agencji projektowej w Nowym Jorku. Był wiceprezydentem ICOGRADA (Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Grafików Projektantów); jest również ambasadorem ITC (Międzynarodowego Centrum Znaku Towarowego).

Głównym polem jego działalności twórczej była grafika użytkowa, projektowanie opraw artystycznych wystaw międzynarodowych, plakatów, znaczków pocztowych, opakowań i przede wszystkim wspomnianych, znanych powszechnie, znaków i identyfikacji firmowych, z których wiele stało się cząstką naszego pejzażu (Mieczysław Wasilewski). Jest laureatem licznych prestiżowych konkursów krajowych. Zajmował się też grafiką warsztatową, w ramach której stworzył m.in. serię prac zatytułowanych Mikro-, makrokosmos z zastosowaniem nowej wówczas na naszym gruncie techniki – serigrafii.

Trzecim polem twórczej praktyki Henryka Chylińskiego jest malarstwo, do którego wrócił po latach realizując młodzieńcze marzenia. Pierwsze prace, to cykl wielkich płócien o eschatologicznej i odwołującej się do ogólnoludzkich problemów treści, zdeterminowanej tragicznymi przeżyciami autora. Wyrażone w nich uczucia: rozpaczy, wstydu, buntu, gniewu, lęku, określają tytuły prac, np.: Pieta, Wstyd, Adam i Ewa, Transformacja.

Prace Henryka Chylińskiego wystawiane były m.in. w Ankarze, Damaszku, Lahti, Lüdenscheid, Moskwie, Pradze oraz w Krakowie, Płocku, Warszawie. Ostatnie prezentacje odbyły się w Muzeum Narodowym w Warszawie – Królikarnia, w Galerii Salon Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w Galerii TEST i w Klubie Kultury Saska Kępa.

Organizator: Muzeum Podlaskie w Białymstoku

Henryk Chyliński, Malarstwo, grafika, znak
Wernisaż: 24 kwietnia 2014 roku. godz. 18.00
Wystawa potrwa do 8 czerwca 2014 roku
Ratusz w Białymstoku

Dodaj komentarz