Co czytali sobie, kiedy byli mali?

16 kwietnia nakładem wydawnictw Agora i Egmont ukazała się książka Co czytali sobie, kiedy byli mali.

„Co czytali sobie, kiedy byli mali”, fragment (źródło: materiały prasowe)

„Co czytali sobie, kiedy byli mali”, fragment (źródło: materiały prasowe)

Bralczyk, Butenko, Chotomska, Cygan, Czerwińska, Durczok, Eris, Gajos, Hartwig, Janda, Kamiński, Korzeniowski, Majewski, Mykietyn, Noszczyk, Ochojska, Osiatyński, Rusinek, Staszewski, Turnau, Wajda, Wilkoń, Woydyłło, Zaryan.

24 wywiady. Aktorzy, dziennikarze, sportowcy, pisarze, ludzie biznesu, podróżnicy, dobroczyńcy, naukowcy i artyści. W rozmowach z Ewą Świerżewską i Jarosławem Mikołajewskim. Mówią o tym, jaki wpływ na ich życie miały pierwsze przeczytane samodzielnie książki. Ale nie tylko. Zastanawiają się, czy bez książek i kontaktu ze słowem bylibyśmy tym, kim jesteśmy. Jak ważne są pierwsze lektury w kształtowaniu człowieka od dzieciństwa? A co bywa czasem ważniejsze niż czytanie?

Serce Amicisa było nie do przebrnięcia.

− Wanda Chotomska

Bardzo się wzruszałem Sercem Amicisa.

− Janusz Gajos

Książka została wydana w ramach akcji promującej czytanie Czytam sobie. Dziś ponad połowa Polaków nie czyta wcale. Warto się postarać, by jutro wyglądało inaczej.

Jarosław Mikołajewski – każde jego pisanie jest rozmową z córkami. W wierszach dorosłych opowiada o nich zmarłemu ojcu i na odwrót. W wierszach dziecięcych opowiada im o sobie z czasu, kiedy był mały. Dla nich przetłumaczył Pinokia, dla nich tłumaczy Boską komedię. Pisząc powieść kryminalną, córkę detektywa wyposażył w cechy najstarszej. Pisząc szkice o Rzymie, bez przerwy się zastanawiał, czy środkowa widziałaby go tak samo. Pisząc o najmłodszej, dał jej w książce psa, którym zajmuje się teraz w życiu prawdziwym. Taki już jego najpiękniejszy na świecie los.

Ewa Świerżewska – zamiłowanie do kultury, a szczególnie do książek, wyssała z mlekiem matki i babci. Wychowana wśród tekstów i przekładów, nie mogła wybrać innej drogi. Przez kilka lat tumaczyła z angielskiego (także książki dla dzieci); jest recenzentką i promotorką kultury, a także wydawcą. Wraz z mężem i dwiema córkami odkrywa świat z perspektywy rowerowego siodełka.

Jarosław Mikołajewski, Ewa Świerżewska Co czytali sobie, kiedy byli mali
Premiera: 16 kwietnia 2014 roku
Portrety rozmówców: Daniel de Latour
Wydawnictwo Agora, Egmont

Dodaj komentarz