• 2014-04-17

7. Festiwal Filmów Polskich Wisła w Rosji

W dniach od 15 do 22 maja w nowym kinie festiwalowym Pięć Gwiazd w Moskwie odbędzie się 7. Festiwal Filmów Polskich Wisła. Repliki Festiwalu w kilkunastu rosyjskich miastach tradycyjnie potrwają do końca października 2014 roku.

Festiwal Filmów Polskich „Wisła”, plakat (źródło: materiały prasowe)

Festiwal Filmów Polskich „Wisła”, plakat (źródło: materiały prasowe)

W sekcji konkursowej zostanie zaprezentowanych 12 najnowszych polskich produkcji fabularnych, które zawalczą o statuetkę Słonia – Nagrodę Izby Znawców i Krytyków Filmowych w Rosji. W konkursie można będzie zobaczyć między innymi wielokrotnie nagradzany dramat Chce się żyć Macieja Pieprzycy. Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, wzruszająca, emanująca optymizmem i humorem historia niepełnosprawnego Mateusza, który – mimo trudności w komunikacji ze światem zewnętrznym i licznych przeciwności losu – udowadnia, jak wiele może zdziałać siła ludzkiego ducha.

Kolejnym tytułem konkursowym będzie Ida w reżyserii Pawła Pawlikowskiego. Poruszający, wybitny w obrazie dramat z wielkim wyczuciem łączy intymną historię młodej kobiety z historycznym i społecznym tłem lat 60.

W sekcji konkursowej znajdzie się także Dziewczyna z szafy w reżyserii Bodo Koxa – historia dwóch braci, Jacka i Tomka, oraz ich niebanalnej, pogrążonej w depresji sąsiadki Magdy. Każdy z trójki bohaterów skrywa własną tajemnicę, każdy jest na swój sposób samotny. W filmie zaskakują kreacje aktorskie oraz scenografia, która zabiera widza w wędrówkę między jawą a snem.

Nowe kino polskie znajdzie się również w wiślanej Panoramie, w tym m.in. Kołysanka Juliusza Machulskiego oraz Stacja Warszawa w reżyserii pięciu absolwentów Szkoły Wajdy – Macieja Cuske, Kacpra Lisowskiego, Nenada Mikovića, Mateusza Rakowicza i Tymona Wyciszkiewicza.

Już po raz piąty partnerem Wisły zostanie Festiwal Łodzią po Wiśle, prezentując prace najzdolniejszych studentów i absolwentów Łódzkiej Szkoły Filmowej. Wisła przedstawi również krótkometrażowe filmy ze Studia Munka. Po raz drugi w programie Festiwalu znajdą się amatorskie filmy młodych debiutantów Praskiego Festiwalu Filmów Młodzieżowych.

Wiśle towarzyszyć będą wydarzenia okołofestiwalowe, które przybliżą moskwiczanom nie tylko polską kulturę filmową, ale także muzykę i sztukę. Na Festiwal zostaną zaproszeni twórcy z Polski, którzy wezmą udział w licznych dyskusjach z widzami.

7. Festiwal Filmów Polskich Wisła
Od 15 do 22 maja 2014 roku
Kino Pięć gwiazd
Moskwa

Dodaj komentarz