Znana jest zwyciężczyni pierwszej edycji konkursu BMW/URBAN/TRANSFORMS

Joanna Piaścik z pracowni Dingflux, i jej projekt doświetlania fasady budynków Reflex zyskał największe uznanie jury i zostanie zrealizowany w przestrzeni jednego z polskich miast w ramach konkursu BMW/URBAN/TRANSFORMS.

Projekt doświetlania fasady budynków „Reflex”, autorka Joanna Piaścik (źródło: materiały prasowe)

Projekt doświetlania fasady budynków „Reflex”, autorka Joanna Piaścik (źródło: materiały prasowe)

Jurorzy w następujący sposób uzasadnili werdykt:

Koncepcja projektu oparta jest na trafnej diagnozie dość uniwersalnej i ponadczasowej niedogodności, jaką jest niedostatek światła dziennego w budynkach i przestrzeniach publicznych, spowodowany presją na zagęszczanie zabudowy. Zaproponowane rozwiązanie jest bezpretensjonalne, proste technicznie, zarówno w wykonaniu, jak i eksploatacji, niestwarzające technologicznych ani finansowych barier dla użytkowników, uniwersalne i nieskończenie powtarzalne, ale dające się komponować w indywidualny sposób, a nade wszystko miłe dla oka.

Ideą zwycięskiego projektu jest możliwość doświetlenia północnych i wschodnich fasad budynków mieszkalnych poprzez umieszczenie na budynkach sąsiednich specjalnych ekranów odbijających światło. Powierzchnia odbijająca światło wykonana jest z modularnych elementów, które dowolnie można mocować obok siebie i pokryć nimi dowolnie duży fragment ścian. Wyróżniona koncepcja w wymierny sposób może poprawić jakość życia mieszkańców miast, jednocześnie aż w czterech obszarach, których dotyczył konkurs: zrównoważony rozwój, ekologia, energia oraz estetyka.

Nagrodą główną ufundowaną przez BMW Group Polska jest sfinansowanie realizacji zwycięskiego projektu do kwoty 100 000 złotych oraz 10 000 złotych dla autorki.

Projekt doświetlania fasady budynków „Reflex”, autorka Joanna Piaścik (źródło: materiały prasowe)

Projekt doświetlania fasady budynków „Reflex”, autorka Joanna Piaścik (źródło: materiały prasowe)

Na wniosek Reiniera de Graafa, honorowego członka jury z pracowni OMA, organizatorzy postanowili przyznać także specjalne wyróżnienie i nagrodę w wysokości 5 000 złotych zespołowi projektowemu baa, w składzie Anna Siwiec, Barbara Szostak, Aleksandra Zalewska, za projekt sygnalizacji świetlnej nocnych przystanków na żądanie.

Spośród prawie 140 zgłoszonych prac najlepsze projekty wybrało jury w składzie: Aleksandra Wasilkowska – architektka, wiceprezeska OW SARP, Bogna Świątkowska – prezes Fundacji Nowej Kultury Bęc Zmiana, Edwin Bendyk – dziennikarz, publicysta, kierownik Działu Naukowego tygodnika Polityka, Grzegorz Piątek – krytyk architektury, oraz członek honorowy Reinier de Graaf – główny architekt i partner w biurze projektowym OMA.

Reflex i inne prace najwyżej ocenione przez jury będzie można obejrzeć na wystawie planowanej na czerwiec tego roku, a zwycięski projekt zostanie zrealizowany w przestrzeni jednego z polskich miast.

Pierwsza edycja konkursu BMW/URBAN/TRANSFORMS
I nagroda: Projekt doświetlania fasady budynków Reflex, autorstwa Joanny Piaścik z pracowni Dingflux

Dodaj komentarz