• 2014-04-16

Czy Bóg chodzi do teatru?

Porozmawiajmy o teatrze to nowy cykl Teatru im. J. Osterwy w Lublinie, który jest zaproszeniem widzów do rozmowy o teatrze i nie tylko. Pierwsze spotkanie odbędzie się już 16 kwietnia.

Na pierwszym spotkaniu z cyklu Porozmawiajmy o teatrze, razem z ojcem Tomaszem Dostatnim i profesorem Wojciechem Kaczmarkiem, porozmawiamy o tym, czy Bóg chodzi do teatru.

Teatr od wieków jest przestrzenią rozmowy na temat świata, człowieka, ważnych zagadnień i wartości. Chcemy, aby także nasz teatr był miejscem do dyskusji – nie tylko na scenie, ale również na widowni. Cyklicznie będziemy zapraszać do teatru gości specjalnych, żeby porozmawiać o teatrze, o tym co ważne dla teatru, dla twórców i dla widzów. Pierwsze spotkanie, zorganizowane w Wielkim Tygodniu, będzie próbą odpowiedzenia na pytanie: Czy Bóg chodzi do teatru? – mówią twórcy cyklu Porozmawiajmy o teatrze.

Współczesna forma teatralna często odrzuca ludzi wierzących. Mocny, dosadny język powoduje nieraz absmak u widzów. A przecież język jest tylko formą, określeniem postaci scenicznej. Widzów nieraz odrzucają mocne sceny przedstawienia, nie zagłębiają się w treść sztuki, która niejednokrotnie pokazana jest w duchu Ewangelii. Może nieznajomość konwencji przeszkadza w odbiorze? Wydarzenie artystyczne wykorzystuje mocne środki wyrazu, ale to przecież wciąż jest Sztuka, nie odwzorowanie rzeczywistości w skali 1:1. Co katolika oburza a co nie? Gdzie leży granica skandalu? Czy powinniśmy artystom wyznaczać jakiekolwiek granie?

Czy Bóg chodzi do teatru? – pierwsze spotkanie z cyklu Porozmawiajmy o teatrze 
Rozmawiają: o. Tomasz Dostatni i prof. Wojciech Kaczmarek
Rozmowę poprowadzą: Teresa Kmieć, Bartłomiej Miernik
16 kwietnia 2014 r., godz. 17.30
ul. Gabriela Narutowicza 17, Teatr im. Juliusza Osterwy
Lublin

Dodaj komentarz