Silesius dla Darka Foksa

Darek Foks, poeta, autor m.in. książek poetyckich Wiersze o fryzjerachMisterny trenSonet drogiUstalenia z Maastricht, został uhonorowany Nagrodą Poetycką Silesius za całokształt twórczości. Jest do tej pory najmłodszym (rocznik 1966) poetą nagrodzonym w tej kategorii.

Darek Foks, zdjęcie z archiwum rodzinnego autora (źródło: materiały prasowe Miasta Wrocław)

Darek Foks, zdjęcie z archiwum rodzinnego autora (źródło: materiały prasowe Miasta Wrocław)

Debiutował 20 lat temu, ale przez ten czas wydał mnóstwo utworów ważnych, ciekawych i nowatorskich – mówił prof. Jacek Łukasiewicz, przewodniczący jury Nagrody Silesius. – Jego typ humoru, widzenia świata jest zupełnie inny od tego, co było w poezji wcześniej. Doceniamy go także za książkę, która wydał wraz ze Zbigniewem Liberą Co robi łączniczka. Tom ten odegrał bardzo ważną rolę w dyskusji nad Powstaniem Warszawskim w Polsce. Postanowiliśmy Silesiusem podsumować jego dotychczasową twórczość.

Jury w składzie: prof. Jacek Łukasiewicz, prof. Tadeusz Sławek, Grzegorz Jankowicz, dr Adam Poprawa, Piotr Śliwiński i Justyna Sobolewska po dyskusji, w tajnym głosowaniu jednogłośnie wybrali laureata.

Darek Foks mieszka w Skierniewicach. Studiował na Wydziale Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie, ukończył scenariopisarstwo w PWSFTviT w Łodzi. Jest autorem książek poetyckich Wiersze o fryzjerach, Misterny tren, Sonet drogi, Przecena map. Wiersze z lat 1987–1997 i Ustalenia z Maastricht. Za prozatorskie można uznać jego książki Orcio, Pizza weselna i Mer Betlejem. Jest laureatem m.in. głównej nagrody w konkursie poetyckim bruLionu (1993) i Nagrody Literackiej im. Natalii Gall. Był dwa razy nominowany do Paszportu Polityki. Pracuje w redakcji Twórczości.

Darek Foks wiele razy gościł na festiwalu literackim Port Wrocław, jego wiersze – Ezra pub, Sonet drogi, Przecena map: wiersze z lat 1987–1997, Ustalenia z Maastricht oraz prozę Mer z Betlejem wydało wrocławskie wydawnictwo Biuro Literackie.

Darek Foks znany jest też z nietypowej definicji prozy i poezji – przypomina dr Adam Poprawa. – Proza jest wtedy, gdy z lewej i z prawej jest równo, poezja – gdy z lewej równo, a z prawej poszarpane – śmieje się juror.

Poprzedni laureaci Sielsiusa za całokształt twórczości to: Tadeusz Różewicz, Stanisław Barańczak , Piotr Sommer, Urszula Kozioł, Marcin Świetlicki, Krystyna Miłobędzka.

Nominowani w kategorii książka roku są: Miłosz Biedrzycki za Porumb (Wojewódzka Bibliotek Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu), Mariusz Grzebalski za W innych okolicznościach (EMG), Bartosz Konstrat za Dzika kość. Encyklopedia utraconych szans (Starostwo Powiatowe w Olkuszu), Andrzej Niewiadomski za Kapsle i etykietki (Instytut Mikołowski), Klara Nowakowska za Niską rozdzielczość (Fundacja na Rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza), Grzegorz Olszański za tom Starzy nieznajomi (Stowarzyszenie Inicjatyw Wydawniczych w Katowicach), Marcin Świetlicki za Jeden (EMG).

Nominowani w kategorii debiut roku zostali: Kamil Brewiński za clubbing (Hub Wydawniczy Rozdzielczość Chleba), Martyna Buliżańska za moja jest ta ziemia (Biuro Literackie) i Maciej Taranek repetytorium (Hub Wydawniczy Rozdzielczość Chleba).

Nagrodę Poetycką Silesius ufundowało miasto Wrocław. Wynosi ona za całokształt twórczości – 100 tys. zł, za książkę roku – 50 tys. zł, za debiut roku – 20 tys. zł. W tym roku nagrody zostaną wręczone podczas uroczystej gali 17 maja we Wrocławskim Teatrze Lalek.

Nagroda Poetycka Silesius za całokształt twórczości
Laureat: Darek Foks
Wręczenie Nagrody: 17 maja 2014 roku, Wrocławski Teatr Lalek

Dodaj komentarz