Design zaangażowany dla dzieci, czyli Kids Love Design

3. edycja festiwalu Kids Love Design potrwa od 25 kwietnia do 18 maja. Szczecińska fundacja ARTmosphere zadbała o różnorodność i wielość wydarzeń nie tylko w Szczecinie, ale w całym kraju i poza nim. W tym roku na plan pierwszy wysuwa się pop-art oraz service desing.

Kids Love Design 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kids Love Design 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ostatni weekend kwietnia to ciąg wydarzeń w różnych miastach Europy – w wydarzeniu wezmą udział Szczecin, Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław, Gdańsk, Berlin, Mediolan, San Sebastian. Sercem festiwalu pozostaje stolica zachodniopomorskiego, gdzie będzie można zobaczyć najważniejsze wystawy tegorocznej edycji festiwalu.

Szczególnie warte uwagi są wystawy związane z działaniami zaangażowanymi społecznie: Dizajn na rzecz świata oraz Common Room 2014. Ta pierwsza prezentuje dobry design, czyli design będący efektem działania nakierowanego na człowieka, użytkownika. Stąd na wystawie pojawi się m. in. projekt Karima Rashida Waterbobble. Aby poszerzyć krąg młodych odbiorców, opisy eksponatów prezentowane będą także w alfabecie Braille’a.

Common Room 2014 to międzynarodowy projekt, na który składają się warsztaty i wystawa. Wspólny pokój połączy dzieci z oddalonych miast przy wspólnej pracy, a ponadto stworzy przestrzeń do wzajemnego poznania, zrozumienia i budowania pokoju między różnymi grupami narodowościowymi.

Dwie kolejne wystawy skupiają się w głównej mierze na elementach wizualnych: POP-ARTowo – przekrojowo oraz F.O.L.K. (Ilustracja polska XX w. w książkach dla dzieci). POP-ARTowo – przekrojowo to między innymi wielkoformatowe ilustracje, przykłady wpływu pop-artu na wzornictwo, elementy interaktywne oraz duża dawka wiedzy z zakresu historii nurtu.

F.O.L.K. z kolei pokazuje polską wieś, a także jej wyobrażenie z drugiej połowy XX wieku, przedstawione w ilustracjach kierowanych do dzieci. Wystawa wyjaśnia znaczenie pojęcia ludowości i tradycji, które potrafią mieć różny wymiar i znaczenie.

Kids Love Design to także liczne warsztaty oraz panele dyskusyjne. Szereg działań festiwalowych odbędzie się także w maju w różnych miastach w Polsce, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii, Urugwaju i Brazylii. Szczegółowe informacje na temat festiwalu są dostępne na stronie internetowej organizatora.

Współpraca: KODA kids; Stowarzyszenie Media Dizajn; Pracowania Mozaika; Galeria Apteka Sztuki; Teatr Lalek Pleciuga; Sztukarnia, Sztukolotnia; Akcja PRZE-TWÓRZ; Kolektyw Fotograficzny POWIDOK; Manufaktura Zdrowych Cukierków Słodka Cytrynka; Polski Związek Niewidomych; Kafka Kulturalna; Kawiarnia KAFLE; Fundacja Droga Wolna; Pracownia Twórczej Aktywności KREACJA; Pracownia Artystyczna Mali Twórcy; Pracownia Plastyczna MOA; Cafe Niebko; Liceum Plastyczne w Szczecinie; Szczecińska Agencja Artystyczna.

3. edycja festwalu Kids Love Design
Wernisaż odbędzie się 25 kwietnia 2014 roku, o godzinie 17.00
Trafostacja Sztuki
ul. Świętego Ducha 4
Szczecin

Dodaj komentarz