Karol Radziszewski – Kisieland w Małopolskim Ogrodzie Sztuki

23 kwietnia w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie odbędzie się pokaz filmu Karola Radziszewskiego pt. Kisieland (30′ HDV).

Karol Radziszewski, „Kisieland”, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Karol Radziszewski, „Kisieland”, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Krakowska premiera połączona będzie ze spotkaniem, w którym weźmie udział autor filmu oraz dwóch gości: dr Samuel Nowak – kulturoznawca, medioznawca, pracownik Zakładu Antropologii Społecznej w Instytucie Socjologii UJ, autor książki Seksualny kapitał oraz dr Wojciech Szymański, historyk i krytyk sztuki oraz niezależny kurator, wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, autor scenariusza do filmu MS 101 realizowanego przez Karola Radziszewskiego w ramach festiwalu ArtBoom w 2012 roku.

Karol Radziszewski, „Kisieland”, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Karol Radziszewski, „Kisieland”, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kisieland to zapis spotkania z Ryszardem Kisielem, twórcą Filo – pierwszego gejowskiego zina w Europe Środkowo-Wschodniej. Osią filmu jest ukryte dotychczas archiwum – dziesiątki kolorowych slajdów, dokumentujących sesje fotograficzne, które Kisiel realizował ze swoimi znajomymi w prywatnym mieszkaniu jednego z nich. Zdjęcia powstały na przełomie 1985 i 1986 roku, jako bezpośrednia reakcja na milicyjną akcję Hiacynt, polegającą na zbieraniu przez Służbę Bezpieczeństwa materiałów o polskich homoseksualistach i ich środowisku, niejednokrotnie w celu szantażu. Radziszewski zaprosił Kisiela do swojej pracowni, gdzie ten zdecydował się ponownie wcielić w rolę twórcy i razem z modelem odtworzyć foto-sesje sprzed ćwierć wieku.

Reżyseria: Karol Radziszewski
Zdjęcia: Rafał Żurek
Montaż: Marek Sobolewski
Muzyka: Adam Walicki
Dźwięk: Kamil Radziszewski

Karol Radziszewski, (ur.1980) twórca filmów, fotografii, instalacji, autor projektów interdyscyplinarnych. Absolwent Wydziału Malarstwa warszawskiej ASP. Wydawca i redaktor naczelny magazynu DIK Fagazine. Laureat Paszportu Polityki (2009). Jego prace były pokazywane m.in. w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Współczesnym Wrocław, Muzeum Narodowym w Warszawie, CSW Zamek Ujazdowski, Kunsthalle Wien, National Brukenthal Museum w Sibiu, New Museum w Nowym Jorku, Cobra Museum w Amsterdamie oraz na biennale PERFORMA 13 w Nowym Jorku, 7. Göteborg Biennale, 4. Prague Biennale, Biennale of Young Artists w Tallinie, New York Photo Festival w Nowym Jorku i 15. Biennale Sztuki Mediów WRO.

Reż. Karol Radziszewski, Kisieland
Pokaz odbędzie się 23 kwietnia 2014 roku o godzinie 20.30
Małopolski Ogród Sztuki w Krakowie

Dodaj komentarz