• 2014-04-16

Edwin Bendyk o Euromajdanie na Gdańskich Wykładach Solidarności

16 kwietnia o godzinie 13.30 Europejskie Centrum Solidarności i Uniwersytet Gdański zapraszają na Gdańskie Wykłady Solidarności. Gościem najbliższego spotkania będzie Edwin Bendyk, który wygłosi wykład Zrozumieć rewolucję. Euromajdan: performans, tragedia, katharsis.

„Gdańskie Wykłady Solidarności”, plakat (źródło: materiały prasowe)

„Gdańskie Wykłady Solidarności”, plakat (źródło: materiały prasowe)

Gdańskie Wykłady Solidarności to oferta naukowo-dydaktyczna wykładów publicznych, realizowanych przez Europejskie Centrum Solidarności i Uniwersytet Gdański (Wydział Nauk Społecznych). Na cykl składają się wykłady intelektualistów, teoretyków oraz historyków idei społeczno-politycznych, których zadaniem jest twórcze odniesienie się do dziedzictwa ruchu Solidarności w kontekście budowy społeczeństwa obywatelskiego oraz diagnozy aktualnych problemów społeczno-politycznych w Polsce, Europie i na świecie.

Odnosząc się do idei solidarności społecznej, zaproszeni goście mają za zadanie zinterpretować współczesną sytuację, w jakiej znajduje się polskie społeczeństwo na tle europejskich i globalnych przeobrażeń społecznych, ekonomicznych i politycznych. Drugą istotną cechą cyklu Gdańskich Wykładów Solidarności jest podkreślenie wagi wrażliwości społecznej w refleksji nad współczesną sytuacją Polski i Europy. Wykłady skierowane są dlatego nie tylko do studentów i środowisk akademickich, ale także do wszystkich zainteresowanych publiczną refleksją nad dotykającymi obywateli problemami.

Edwin Bendyk jest dziennikarzem, publicystą i pisarzem, dyrektorem Ośrodka Badań nad Przyszłością w Collegium Civitas, wykładowcą w Centrum Nauk Społecznych PAN. Kierownik działu naukowego w tygodniku Polityka. Prowadzi blog Antymatrix. Autor wielu książek, najnowsza to Bunt Sieci o protestach anty-ACTA. Z kolei zbiór esejów Zatruta studnia. Rzecz o władzy i wolności uzyskał nominację do Nagrody NIKE 2003. Członek Polskiego PEN Clubu. Przewodniczył Radzie Narodowego Instytutu Audiowizualnego. Członek rad programowych Programu Rozwoju Bibliotek i projektu Moja Polis. Członek Komisji Rewizyjnej Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. Uczestnik ruchu społecznego Obywatele Kultury.

Zrozumieć rewolucję, Euromajdan: performans, tragedia, katharsis
16 kwietnia 2014 roku, o godzinie 13.30
Wydział Nauk Społecznych UG
Ul. Bażyńskiego 4, sala S 209
Gdańsk

Dodaj komentarz