• 2014-04-16

Cinema! – spektakl bez słów

23 i 24 kwietnia na dużej scenie Teatru Śląskiego w Katowicach odegrany zostanie spektakl Cinema! włoskiego reżysera  Beppe Navello.

„Cinema!", plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Cinema!", plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Spektakl Cinema! warto zobaczyć nie tylko ze względu na wzruszającą i zabawną mieszankę polskich i włoskich emocji (spektakl powstał jako koprodukcja z twórcami z Turynu), lecz także przez pomysłową, plastyczną scenografię Francesco Fassone i kostiumy Brigidy Sacerdoti. Swoje włoskie alter ego odnajdują w spektaklu: Natalia Jesionowska, Bogumiła Murzyńska, Agnieszka Radzikowska, Wiesław Kupczak i Mateusz Znaniecki. Za sceną równie intensywnie pracują cały czas inspicjent i czwórka montażystów – w ciągu godzinnego pokazu na widzów czeka 29 scen i ponad 50 zmian zastawek scenografii, by uzyskać złudzenie filmowej narracji w teatrze.

Nieme Kino w Teatrze – kino obywało się bez słów przez dwie, trzy dekady. Było nieme, ale nie bez dźwięków. Początkowo dla ubogich, szybko przerodziło się w ogromny biznes. Anonimowi amanci i ubogie praczki z dnia na dzień mogli stać się gwiazdami dużego ekranu. Przemysł i magia, sława i pieniądze. Spektakl Cinema! to ukłon w stronę tych artystów, którzy bez słów potrafili wywołać u widzów różnorodne emocje. W estetyce niemego kina, z przerysowanym gestem, scenicznymi gagami i filmowymi efektami, piątka aktorów proponuje zabawną historię o tym, że magia kina może być niebezpieczna i złudna dla każdego.

W spektaklu dominują kolory zgaszone; jakby żywcem wycięte z archiwalnych taśm. Podobnie grają aktorzy, którym fantastycznie udało się stworzyć charakterystyczne osobowości, przez lata dominujące na dużym ekranie. (…) Uznanie należy się też ekipie technicznej, która systemem zastawek i światłem, bez chwili wytchnienia poszerza lub zwęża umowny ekran, dzięki czemu widzowie mają wrażenie, że oglądają filmowe zbliżenie; w dodatku ściśle zharmonizowane z muzyką.

Dziennik Zachodni

Spektakl Cinema!
23 i 24 kwietnia 2014 roku
Teatr Śląski
Katowice

Dodaj komentarz