• 2014-04-15

Premiera w Teatrze WARsawy

Premiera spektaklu Wenus w futrze Davida Ivesa odbędzie się 21 kwietnia w Teatrze WARsawy. W Wandę wcieli się Magda Popławska. W Thomasa – Wojtek Kalarus. Spektakl reżyseruje Agnieszka Lipiec-Wróblewska.

„Wenus w futrze", fot. Kasia Chmura-Cegiełkowska (źródło: mat. prasowe)

„Wenus w futrze", fot. Kasia Chmura-Cegiełkowska (źródło: mat. prasowe)

Każda interpretacja tego dramatu może być inna. Twórcy spektaklu chcą podkreślić obecny w tekście problem tożsamości płci, seksualności i walki o władzę. Casting, na którym jest aktorka, można zrozumieć ogólnie – kobieta jest na wiecznym castingu, prowadzonym przez mężczyzn.

Twórcy o Wenus w futrze:

Magda: Chcemy mówić o znaczeniu kobiety we współczesnym świecie, o prawach Kobiet. Dla mnie ten spektakl to feministyczny manifest.

Wojtek: Odwieczna walka płci. Zależność kobiet od mężczyzn. Wzajemna fascynacja. Spotkanie reżysera i aktorki. Piekło trudności.

Agnieszka: Walka między kobietą a mężczyzną, to prawdziwe sado-maso. Rzecz musi się dziać, wedle ścisłego scenariusza. Każde odstępstwo niszczy zabawę, oddala rozkosz. Pytanie jest, czyj scenariusz realizujemy?

Magda: Chcemy też dotknąć problemu upokarzania aktorek na castingach. To nie jest normalne, że musimy się całować z obcymi facetami. Chcemy wydobyć na światło dzienne to upokorzenie.

Wojtek: Często mam wrażenie, że środki i styl grania w teatrach jest dziewiętnastowieczny. Nie będziemy tak cholernie dziewiętnastowieczni. Zagramy to bardzo współcześnie.

Agnieszka: Dla mnie to jedna z niewielu sztuk, w której kobieta ma intelektualną przewagę nad mężczyzną. I to mnie kręci.

Teatr WARSawy jest w prostej linii spadkobiercą Teatru Konsekwentnego – konsekwentnie, od 16 lat współtworzonego przez Aldonę Machnowską-Górę i Adama Sajnuka. Od połowy 2013 r.  jego siedzibą jest budynek dawnego kina WARS przy Rynku Nowego Miasta w Warszawie. Lokalizacja ta bardzo dobrze wpisuje się w koncepcję teatru miejskiego, wsłuchanego w głos otaczającej go rzeczywistości, zainteresowanego przede wszystkim szczerym i otwartym dialogiem z widzem – człowiekiem nowoczesnym, niezależnym myślowo, szukającym tożsamości z miejscem i ze społecznością. Ideą Teatru WARSawy jest prowadzenie takich aktywności artystycznych i kulturalnych, które zaspokoją oczekiwania właśnie tej grupy.

Wenus w futrze
Prapremiera: 21 kwietnia 2014 roku
Kolejne pokazy: 22, 23 (premiera prasowa), 24 kwietnia 2014 roku
Rynek Nowego Miasta 5/7, Teatr WARSAWY
Warszawa

Dodaj komentarz