Przystanek poezja w Teatrze Żydowskim

Z okazji 71. rocznicy obchodów wybuchu powstania w Getcie Warszawskim 23 kwietnia odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu Przystanek poezja. Ewa Dąbrowska i Jerzy Walczak zaprezentują Pieśń o zamordowanym żydowskim narodzie Icchaka Kacenelsona.

„Pieśń o zamordowanym żydowskim narodzie”, fot. J. Barcz (źródło: materiały prasowe)

„Pieśń o zamordowanym żydowskim narodzie”, fot. J. Barcz (źródło: materiały prasowe)

Pieśń o zamordowanym żydowskim narodzie to tekst pod każdym względem niezwykły. Niezwykła jest historia jego powstania. Napisał go poeta i dramaturg żydowskiego pochodzenia Icchak Kacenelson. Przed wojną Icchak publikował swoje teksty literackie, wydawał go sam Perec. Zamknięty w warszawskim getcie wciąż pisał, nawet wtedy gdy jego żonę i dwóch młodszych synów hitlerowcy zgładzili w Treblince. Jest świadkiem powstania w getcie warszawskim. Wkrótce po nim Icchachka i jego najstarszy syn Cwi zostali przewiezieni przez Niemców do obozu Vittel we Francji. Tam poeta napisał między innymi Pieśń o zamordowanym żydowskim narodzie. Tekst poematu przetrwał dzięki temu, że Kacenelson poszczególne kartki ukrywał w szparze za okiennicą obozowego baraku, a potem umieścił w butelkach i zakopał pod pniem drzewa. Icchak Kacenelson wraz ze swym osiemnastoletnim synem zginął w oświęcimskiej komorze gazowej 1 maja 1944.

Poemat Kacenelsona przetrwał wojnę i stał się literackim świadectwem pogromu europejskich Żydów. Pełen rozpaczy, beznadziei i żalu tekst, mimo okoliczności w których powstał, spełnia też literackie rygory, zaskakując precyzją konstrukcji, rytmem i rymami. Kacenelson powołuje się wielokrotnie na postacie znane z tradycji żydowskiej kultury i biblii, dialoguje z nimi i przyzywa jako świadków okropieństw, które dane jest mu przeżyć i oglądać. Wszystko to sprawia, że Pieśń o zamordowanym żydowskim narodzie jest być może najbardziej doniosłym i bez wątpienia artystycznym świadectwem potworności Holocaustu.

Występują: Ewa Dąbrowska i Jerzy Walczak; opieka artystyczna: Gołda Tencer.

Wstęp wolny. Konieczność rezerwacji miejsc.

Przystanek poezja
Icchak Kacenelson Pieśń o zamordowanym żydowskim narodzie
23 kwietnia 2014 roku, godz. 19.00
Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz w Warszawie

Dodaj komentarz