• 2014-04-15

Spektakl Muzg Teatru Chorea gościnnie w Studium Teatralnym

17 kwietnia w Studium Teatralnym w Warszawie odegrany zostanie spektakl w wykonaniu Teatru Chorea Muzg. 

„Muzg", plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Muzg", plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

W spektaklu grupa badaczy finalizuje wieloetapowy projekt, w którym poddaje własne ciała i umysły ekstremalnym eksperymentom. W końcowym etapie swoich badań definiują osobiste punkty odniesienia i perspektywy ukazując sprzeciw (i bezradność?) tego, co człowiecze wobec arogancji i bezwzględności nauki i technoideologii.

Nową wyrocznią, nadzieją i największym fetyszem XXI wieku staje się mózg. Nie mówimy więc już o umyśle, o duszy, świadomości czy Ja – tutaj definicje są płynne, wieloznaczne i łatwo podlegają zakwestionowaniu. Mózg jest obiektywnym, półtorakilogramowym, galaretowatym obiektem, który do niedawna stanowił największą tajemnicę ludzkości (nie tylko z perspektywy ewolucji, ale i funkcjonalności, kreatywności, a także nieprzewidywalności i szaleństwa). Nareszcie jesteśmy w stanie tą tajemnicę badać, odkrywać, manipulować nią i zamieniać w przedmiot kultu. Mózg jest przecież twórcą i odtwórcą wszystkiego we wszechświecie, co nie jest czystym tworem natury! (Zresztą mózg świetnie już manipuluje samą naturą.)

Rozszyfrowując jego kody dostępu wierzymy, że możemy odkryć prawdę absolutną, niepodważalną – bo mierzalną, równomiernie pofałdowaną i podlegającą weryfikacji i eksperymentom. Spektakl jest próbą zapytania o to, co ludzkie w tym wszystkim. Jest pytaniem o to czy można w takiej perspektywie, na własny użytek zdefiniować to, co międzyludzkie czy ponadludzkie. Czy wszystko da się już zredukować i zapisać w neuronalnych schematach impulsów elektro-chemicznych?

Spektakl Muzg w wykonaniu Teatru Chorea z Łodzi
17 kwietnia 2014 roku, godz. 20.00
Studium Teatralne
Warszawa

Dodaj komentarz