Do serca Twego zdobywa Grand Prix festiwalu Animocje

Film Do serca Twego w reżyserii Ewy Borysewicz zdobył Bydgoską Nagrodę za Najlepszy Film Animowany podczas 4. Festiwalu Filmów Animowanych Animocjew Bydgoszczy. Przyznano też pierwszą w Polsce nagrodę za wybitne osiągnięcia w dubbingu filmowym, którą otrzymał Jarosław Boberek.

Ewa Borysewicz „Do serca Twego” (źródło: materiały prasowe)

Ewa Borysewicz „Do serca Twego” (źródło: materiały prasowe)

W składzie Jury konkursu o Bydgoską Nagrodę za Najlepszy Film Animowany znaleźli się krytyk Jerzy Armata, reżyser Maciej Majewski, Agata Makohin z TVP Kultura, animator Michał Socha i muzyk Patryk Zakrocki. Jury przyznało 3 nagrody i 3 wyróżnienia. Zwyciężył film Ewy Borysewicz Do serca Twego, który był polskim akcentem na tegorocznym Berlinale. Krytycy nazwali kameralną animację Borysewicz świecką litanią oraz niesioną echem po blokowisku historią uczucia.

Drugą nagrodę przyznano Zbigniewowi Czapli za film Toto, a trzecie miejsce zajęła animacja Renaty Gąsiorowskiej Łukasz i Lotta. Jury przyznało również wyróżnienia honorowe dla Zofii Dąbrowskiej za plastyczną wizję filmu Morze, dla Izumi Yoshida (Japonia/Polska) za oszczędność środków w obrazowaniu poezji w filmie Kigo oraz za konstrukcję dla Andrei Guizar (Meksyk/Polska) w filmie Konstrukcja.

Czwarta edycja Animocji zapoczątkowała też nową tradycję festiwalową. Jako pierwszy festiwal w Polsce, Animocje przyznały nagrodę za wybitne osiągnięcia w dubbingu filmowym, którą otrzymał Jarosław Boberek. Mistrz, zwany królem dubbingu polskiego ma na koncie 450 ról dubbingowych w filmach animowanych, serialach i filmach fabularnych. Znany jest ze stworzenia takich postaci jak Król Julian, Serce i Rozum, Kaczor Donald, Jam Łasica czy dubbingowania Jackie Chana i postaci w grach komputerowych. Zagrał też ponad 70 aktorskich ról teatralnych i filmowych.

Organizowanemu przez Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy festiwalowi towarzyszył też duży blok warsztatów filmowych, koncerty, wystawy i panele dyskusyjne. Festiwal zakończył się w nocy, w sobotę 12 kwietnia.

4. Festiwal Filmów Animowanych Animocje
Od 9 do 12 kwietnia 2014 roku
Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Dodaj komentarz