• 2014-04-15

Kinoklasyka: Zaklęte Rewiry

W 23 kwietnia o godzinie 19.00 w Kinie Pod Baranami w ramach drugiej odsłony cyklu Kinoklasyka odbędzie się pokaz odrestaurowanej wersji Zaklętych rewirów Janusza Majewskiego. Film prezentowany będzie z angielskimi napisami.

„Zaklęte rewiry”, reż. Janusz Majewski (źródło: materiały prasowe)

„Zaklęte rewiry”, reż. Janusz Majewski (źródło: materiały prasowe)

Zaklęte rewiry, jeden z najważniejszych polskich filmów lat 70., to ekranizacja głośnej przed wojną powieści Tadeusza Kurtyki, znanego pod pseudonimem Henryk Worcell. Autor na podstawie własnych obserwacji i doświadczeń, które posiadł terminując przez kilka lat jako kelner w krakowskim Grand Hotelu, przedstawił od kuchni wielką restaurację z lat trzydziestych. Reżyser Janusz Majewski, autor filmów Zazdrość i medycyna oraz Sublokator, znalazł w tej interesującej powieści idealny materiał do filmowej adaptacji. Wielokrotnie nagradzane Zaklęte rewiry to jeden z najlepszych polskich filmów w stylu retro, gdzie za odtworzonymi z pietyzmem realiami epoki i świata przedwojennych restauracji kryje się uniwersalna historia dojrzewania do godności. Ukazuje reżyserski kunszt Janusza Majewskiego, znakomite zdjęcia Mirosłava Ondříčka i doskonałe aktorstwo – z kreacjami Marka Kondrata i Romana Wilhelmiego na czele.

Kinoklasyka to cykl najlepszych i najważniejszych polskich filmów prezentowanych po cyfrowej rekonstrukcji razem z komplementarnymi dokumentami, w jakości pozwalającej na pełne oddanie zamysłu i wirtuozerii twórców. Cyklicznym projekcjom arcydzieł polskiej kinematografii w Kinie Pod Baranami towarzyszą prelekcje autorstwa filmoznawców i krytyków filmowych skupionych wokół czasopisma EKRANy.

Kinoklasyka: Zaklęte Rewiry
23 kwietnia 2014 roku, godzina 19.00
Kino pod Baranami
Rynek Główny 27
Kraków

Dodaj komentarz