• 2014-04-15

Fragment nieistniejącego świata w Teatrze Współczesnym

Od 15 do 17 kwietnia we Wrocławskim Teatrze Współczesnym odgrywany będzie nowy spektakl Fragment nieistniejącego świata w reżyserii Jacka Bały. Jego prapremiera odbyła się 12 kwietnia.

„Fragment nieistniejącego świata", reż. Jacek Bała (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Fragment nieistniejącego świata", reż. Jacek Bała (źródło: materiały prasowe organizatora)

Spektakl jest adaptacją książki Jacka Baczaka Zapiski z nocnych dyżurów. Obaj bohaterowie w spektaklu wypowiadają nasze przemyślenia i pytania uruchomione lekturą Zapisków… Czy możemy wykorzystywać wizerunki ludzi cierpiących i ich historie dla tak zwanej sztuki? Czy choroby i związanej z nią tożsamości chorego nie wybieramy dla własnych korzyści? Co by się stało, gdyby przestała istnieć śmierć? Nie staramy się znaleźć jednoznacznych odpowiedzi, ufamy raczej, że zmianę perspektywy, a co za tym idzie – wolność, umożliwia samo postawienie pytań.

Czas i umysł. Może to wszystko było tylko tworem iluzji (…) – nierzeczywistą taśmą, którą można ciąć, kleić, zatrzymywać, puszczać, cofać, mieszać z innymi. Czas wewnętrzny był bardziej skomplikowany od rzeczywistego.

Jacek Baczak, Zapiski z nocnych dyżurów

Zdania pochodzące z książki Jacka Baczaka nadały kierunek poszukiwaniom formy spektaklu. Razem z postacią cierpiącego na alzheimera Golibrody błądzimy w labiryncie jego umysłu, wracamy do czasów, kiedy odpracowywał służbę wojskową jako salowy w hospicjum i o tych doświadczeniach pisał książkę.

WInteresuje nas duchowa strona jego choroby. Dlaczego chorzy cofają się do okresu sprzed dziesiątków lat, tak jakby próbowali rozwiązać sprawy wtedy nie rozwiązane, jakby tłumiona część ich osobowości, największe marzenia i pragnienia musiały wydostać się pod koniec życia? Postępująca degeneracja, aż do fazy embrionalnej, byłaby wtedy swoistą kapitulacją, rezygnacją z odpowiedzialności, wycofaniem z życia, na uporządkowanie którego nie starcza już sił…

Agnieszka Bała, Jacek Bała

W spektaklu pojawia się również postać Jakuba – reżysera zbierającego materiał do telewizyjnego reportażu o hospicjum. Obserwujemy w nim gamę uczuć, jakie w młodych ludziach budzi myśl o starości i umieraniu: niechęć wobec fizjologii, lęk przed własnym odejściem a także bliskich, bunt przeciwko konstrukcji świata, w którym życie ma koniec.

Spektakl Fragment Nieistniejącego Świata
Reżyseria: Jacek Bała
Adaptacja: Agnieszka Bała
Scenariusz, reżyseria, muzyka, światło: Jacek Bała
Scenografia: Karolina Mazur
Obsada: Bogusław Kierc, Tomasz Cymerman
Od 15 do 17 kwietnia 2014 roku
Wrocławski Teatr Współczesny

Dodaj komentarz