• 2014-04-15

2 maja – Dzień Polonii i Polaków za Granicą

2 maja Muzeum Emigracji w Gdyni zaprasza na obchody Dnia Polonii i Polaków za Granicą.

„Polska zadaje szyku!” fot. Bogna Kociumbas (źródło: materiały prasowe)

„Polska zadaje szyku!” fot. Bogna Kociumbas (źródło: materiały prasowe)

Jak mówić o życiu i dokonaniach Polaków żyjących za granicami kraju? Muzeum Emigracji w Gdyni postawiło sobie za cel obchody tej wyjątkowej daty uczynić okazją do pokazania historii emigrantów od nieco innej strony. W atmosferze piknikowej zabawy przybliżane są postacie wyjątkowych postaci świata polonijnego.

Cykliczne imprezy organizowane w ramach obchodów 2 maja w Gdyni przyciągają liczną i zróżnicowaną publiczność. W bogatej ofercie gier miejskich, projekcji, warsztatów, wykładów i prezentacji każdy znajdzie coś dla siebie. W 2012 r. podczas Muzeum w akcji, uczestnicy mogli spróbować kuchni serwowanej na legendarnych transatlantykach takich jak m/s Batory i wspólnie pomalować jego makietę. Mieli okazję zwiedzić prawdziwą perłę architektury, Dworzec Morski w Gdyni, oraz poczuć emocje w detektywistycznej grze historycznej. Zwieńczeniem dnia był koncert Wojtek Mazolewski Quartet.

Rok temu Muzeum Emigracji zaprosiło mieszkańców Trójmiasta oraz turystów do zabytkowego i od lat niedostępnego gmachu Banku Polskiego w Gdyni. Akcja Polska zadaje szyku! przypomniała o wielkich postaciach polskiej kultury, które nadawały ton światowemu kinu, muzyce, sztuce, kreowały mody i gusta mieszkańców największych metropolii: królu fryzjerów – Antonim Cierplikowskim, ikonie srebrnego ekranu – Poli Negri, projektantce Sarze Lipskiej i tenorze Janie Kiepurze, którego śmiało można nazwać największym celebrytą swojej epoki.

A co w tym roku? Z pewnością 2 maja nie zabraknie rozrywki dla całej rodziny, spotkań z dokonaniami słynnych emigrantów, czegoś dla ciała i czegoś dla ducha. W tym roku Dzień Polonii i Polaków za Granicą świętowany będzie projektem o nazwie Patent na majówkę, a jaki to patent przygotowano na maj można się będzie dowiedzieć już niebawem.

Dzień Polonii i Polaków za Granicą
2 maja 2014 roku
Muzeum Emigracji w Gdyni

Dodaj komentarz