Droga krzyżowa wygrywa 20. Festiwal Filmowy Wiosna Filmów

Nagroda Publiczności 20. Festiwalu Filmowego Wiosna Filmów powędrowała do filmu Droga krzyżowa w reżyserii Dietricha Brüggemanna.

„Droga krzyżowa”, reżyseria Dietrich Brüggemann (źródło: materiały prasowe)

„Droga krzyżowa”, reżyseria Dietrich Brüggemann (źródło: materiały prasowe)

Drogę krzyżową nagrodzono już Srebrnym Niedźwiedziem i Nagrodą Jury Ekumenicznego na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Jest to historia żyjącej w dwóch światach nastoletniej Marii. W szkole interesuje ją to, co typowe dla nastolatki, ale w domu jej rodzina funkcjonuje według zasad Bractwa Kapłańskiego Świętego Piusa X i tradycyjnej interpretacji katolicyzmu. Ze wszystkiego, co Maria myśli i robi ma zdawać relację Bogu. A ponieważ Bóg jest surowym pasterzem, dziewczyna żyje w ciągłym strachu, że popełni jakieś przewinienie. W domu władcza matka i wycofany ojciec, a poza nim – kłótnie z nauczycielami i lekarzami. Rozpaczliwie pragnąc wszystkich zadowolić, Maria tkwi w centrum konfliktu. Jak ma pogodzić uczucie do chłopaka ze ślubami czystości serca? Czy Bóg zażąda ogromnej ofiary, żeby jej brat wyzdrowiał?

Festiwal Wiosna Filmów był pierwszym festiwalem na świecie, który po festiwalu w Berlinie, pokazał Drogę krzyżową. Reżyser filmu był gościem specjalnym festiwalu. Polska premiera zaplanowana jest najwcześniej na jesień 2014 roku. Dystrybutorem filmu w Polsce jest Aurora Films.

Tegoroczna edycja Festiwalu Filmowego Wiosna Filmów odbyła się w warszawskim kinie Praha w dniach od 6 do 13 kwietnia. Głównym założeniem festiwalu było przedstawienie publiczności filmów, które wcześniej prezentowane były na międzynarodowych festiwalach m.in. w Berlinie, Cannes, Locarno, Sundance, Wenecji, Rotterdamie. Festiwal Wiosna Filmów to kontynuacja Festiwalu Filmowego i Artystycznego Lato Filmów, założonego w 1995 roku przez Sławomira Rogowskiego i Wiesława Niedźwiedzia. Widzowie zobaczyli filmy pogrupowane w specjalne festiwalowe sekcje, m.in. Zwycięzcy Międzynarodowych Festiwali. W tym roku na festiwalu znaleźli się laureaci głównych nagród w Berlinie i Wenecji, czyli Czarny węgiel, kruchy lód, nagrodzony Złotym Niedźwiedziem oraz Rzymska aureola nagrodzona Złotym Lwem.

20. Festiwal Filmowy Wiosna Filmów 
Nagroda Publiczności: film Droga krzyżowa w reżyserii Dietricha Brüggemanna
Festiwal trwał od 6 do 13 kwietnia 2014 roku
Warszawa

Dodaj komentarz