• 2014-04-15

Chajtarma – film o deportacji tatarów krymskich w Iluzjonie

15 kwietnia o godzinie 19.00 w Iluzjonie odbędzie się pokaz pełnometrażowego filmu fabularnego Chajtarma. Gościem pokazu będzie reżyser filmu Achtem Sejtablajew.

„Chajtarma", reż. Achtem Sejtablajew (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Chajtarma", reż. Achtem Sejtablajew (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pierwszy krymskotatarski pełnometrażowy fabularny film o tragicznej dacie w historii narodu krymskotatarskiego – stalinowskiej deportacji 18 maja 1944 roku. Bohaterem filmu jest Amethan Sułtan (postać realna) – pilot radzieckiego myśliwca, dwukrotnie odznaczony gwiazdą bohatera ZSRR (najwyższe odznaczenie). W maju 1944 roku, po wyzwoleniu Sewastopola od niemieckiej okupacji, Amethan przyjeżdża na kilka dni do rodzimej Ałupki. Na jego oczach rozpoczyna się deportacja Tatarów krymskich.

Większość ról zagrali aktorzy niezawodowi (naturszczycy). W rolę głównego bohatera wcielił się sam reżyser filmu – Achtem Sejtablajew. W scenach masowych wzięli udział Tatarzy krymscy. Wielu spośród nich deportację przeżyło osobiście.

Premiera filmu miała miejsce 17 maja 2013 roku w Symferopolu w obecności przewodniczącego Medżlisu narodu krymskotatarskiego – Mustafy Dżemilewa oraz wnuczki Ameta-Chana Sułtana. Ówczesny Konsul Generalny Rosji w Symferopolu nie pozwolił uczniom Ameta-Chana Sułtana, lotnikom rosyjskim, wziąć udziału w premierze filmu, twierdząc, że film fałszuje historię II wojny światowej. Wspólnota Tatarów krymskich oraz ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zażądały od rosyjskiego MSZ odwołania Konsula.

Achtem Sejtablajew – reżyser filmowy, aktor. Pochodzi z rodziny deportowanych Tatarów krymskich. Urodził się w Uzbekistanie. Na ukraiński Krym powrócił razem z rodziną pod koniec lat 80. Absolwent wydziału reżyserii i dramaturgii Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Teatru, Filmu i Telewizji. Pracował jako drugi reżyser przy filmie Tatarski tryptyk Ołeksandra Muratowa oraz Mamaj Olesia Sanina. Mieszka w Kijowie, związany jest z jednym z kijowskich teatrów.

Pokaz filmu Chajtarma
Reżyseria: Achtem Sejtablajew
15 kwietnia 2014 roku, godz. 19.00
Kino Iluzjon
Warszawa

1 komentarz do artykułu “Chajtarma – film o deportacji tatarów krymskich w Iluzjonie”

  1. ryszard

    jestem pod wielkim wrazeniem tego filmu,tragedii Tatarów i bestialstwa reżimu stalinowskiego

Dodaj komentarz