Rowerem na IV Biennale Sztuki Zewnętrznej OUT OF STH

Na koniec maja wystartuje pełna futurystycznych wizji i marzeń czwarta edycja Międzynarodowego Biennale Sztuki Zewnętrznej OUT OF STH we Wrocławiu. Motywem przewodnim będzie Rower.

Gavin Turk, „4h”, 2011, fot. Andy Keate (źródło: materiały prasowe organizatora)

Gavin Turk, „4h”, 2011, fot. Andy Keate (źródło: materiały prasowe organizatora)

W tym roku IV Międzynarodowe Biennale Sztuki Zewnętrznej OUT OF STH i wszystkie wokół niego działania skupiają się wokół tematu Roweru, jednak nie w kontekście sportu czy sportowców, ale w jego wymiarze społecznym, symbolu wolności, emancypacji i postępu, a także nowoczesnego i szybko zmieniającego się miasta oraz zamieszkujących go, współuczestniczących w jego przemianach osób i podmiotów.

Co będzie można zobaczyć Biennale? Przede wszystkim wystawę Velodream, która otworzy biennale podczas wernisażu galerii Awangarda – BWA Wrocław. Francuska kuratorka Blandine Roselle wybrała prace ponad 30 znanych i cienionych artystów z całego świata, m.in. duńską grupę BIG, duet Claes Oldenburg & Coosje van Bruggen, AKAY, Bena Wilsona, Gavina Turka, Ivána Navarro czy pochodzącego z Japonii – Cogoo. Wystawa ujawni idealną wizję przyszłości, w której twórcy zamiast pielęgnować postrzeganie roweru jako la petite reine (małej królewny) widzą w nim absolutnego władcę miasta.

Podczas Biennale odbędzie się pierwsza wystawa w nowej przestrzeni Studio – BWA Wrocław, która zainauguruje długofalową ideę Miastoprojekt  – kipiącej życiem pracowni wokół bardzo szeroko rozumianych działań w przestrzeni publicznej. W premierowej odsłonie będzie można zobaczyć prace i projekty Sławomira Czajkowskiego (ZBK), Krystiana Czaplickiego (Truth), Piotra Kmity, Pawła Kowzana, Piotra Skiby, Kamy Sokolnickiej, Karoliny Freino i Karoliny Zajączkowskiej.

W kilku miejscach Wrocławia odbędą się koncerty, działania performatywne, pokazy, m.in. na słynnym welodromie na ul. Żmigrodzkiej, przy Aureoli (instalacji Jakuba Szczęsnego) na podwórku przy ul. Świdnickiej czy w przestrzeni przy ul. Ruskiej 46. O rowerze i wszelkim zagadnieniom – od serwisu po kwestie alternatywnej formy komunikacji – będą poświęcone liczne spotkania, warsztaty i dyskusje, w którym wezmą udział działacze rowerowi, aktywiści, artyści i amatorzy rowerów.

Kuratorka Biennale: Joanna Stembalska
Organizator: BWA Wrocław – Galerie Sztuki Współczesnej

IV Międzynarodowe Biennale Sztuki Zewnętrznej OUT OF STH
Wernisaż: 30 maja 2014 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 31 sierpnia 2014 roku
Galeria Awangarda – BWA Wrocław
ul. Wita Stwosza 32
Wrocław

Dodaj komentarz