• 2014-04-14

Józef Hałas odsłania drugie, fotograficzne oblicze

Od 9 maja w mia Art Gallery we Wrocławiu będzie można oglądać wystawę fotografii pt. [Rytmy] Światła. Józef Hałas. W ramach ekspozycji zostanie pokazany nigdy nie prezentowany publicznie zbiór zdjęć 87-letniego malarza, wykonanych w latach 60-tych.

Fot. Józef Hałas, „Fotografia I / Autor” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Józef Hałas, „Fotografia I / Autor” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fotografia to z jednej strony osobne medium, ale też sztuka, pokazująca, jak patrzy artysta. W kontekście twórczości znanego Malarza, jego fotografie są bezcennym dowodem na syntetyczne patrzenie, abstrakcyjny zmysł postrzegania a także wartościowym uzupełnieniem poszukiwań malarskich. Zdjęcia Hałasa to notatki chwili, obserwacje natury, będące jednym ze źródeł jego inspiracji.

Koneserzy twórczości Józefa Hałasa będą mogli uzupełnić swoje kolekcjonerskie zbiory o fotograficzne preludia dzieł malarskich profesora. Galeria na wystawę [Rytmy] Światła., wyda numerowaną i limitowaną serię odbitek fotograficznych, sygnowanych ręką artysty. Ekspozycja będzie miała 2 odsłony: dzienną (wnętrze galerii) i nocną (projekcja na elewacji).

Józef Hałas – malarz, profesor Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, członek Grupy Wrocławskiej. Pracuje na abstrakcyjnych formach malarskich, tworząc pejzaże oraz obrazując pojęcia. Pisze o życiu, sztuce i naturze świata (m.in. książka Poradnik dla asystenta). Inspiruje się ludowością i naturą. Mistrz koloru i struktury malarskiej. Jego prace są w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu i wielu prywatnych kolekcjach (m.in. w Kolekcji Sztuki Jacka Łozowskiego).

Organizator wystawy: mia Art Gallery, Fundacja All That Art!

[Rytmy] Światła. Józef Hałas
Wystawę można oglądać od 9 do 23 maja 2014 roku
mia Art Gallery
ul. Czysta 4
Wrocław

Dodaj komentarz