• 2014-04-12

Zmienna droga do działania – warsztaty Studia Matejka

Od 19 do 29 maja w leśnej Bazie Instytutu Grotowskiego w Brzezince odbędą się warsztaty skierowane do praktyków mających doświadczenie w dziedzinie teatru fizycznego lub tańca.

fot. Marek Gluziński (źródło: mat. prasowe)

fot. Marek Gluziński (źródło: mat. prasowe)

Połączenie kreatywnego treningu z indywidualnym doświadczeniem aktorów to droga, którą starają się podążać członkowie Studia Matejka. Ich celem jest osiągnięcie jedynej w swoim rodzaju, osobistej formy ekspresji. Opierając się na tych założeniach, Matej Matejka i Irena Tomažin oraz członkowie Studia poprowadzą warsztaty zatytułowane Zmienna droga do działania. Jakie napięcia i nieporozumienia są częstym elementem życia codziennego wokół Ciebie? to pytanie będące punktem odniesienia dla uczestników warsztatów przygotowanych przez członków Studia Matejka.

Uczestnicy otrzymają szansę eksploracji rygorystycznego, eksperymentalnego obszaru pracy, w którym działa Studio Matejka. Podczas warsztatów Zmienna droga do działania sprzeczności traktowane będą jako źródło poszukiwań aktora. Jak twierdzi Matej Matejka, lider i założyciel Studia oraz aktor Teatru ZAR:

Sprzeczności nie są ograniczeniem, ale otwierają drzwi do wewnętrznych, pierwotnych źródeł ciała przez równoczesne skupienie się na przeciwstawnych ideach. Świat jest dynamiczną syntezą sprzeczności, poprzez które aktor jest w stanie dotrzeć do swojej wewnętrznej istoty. Kreśląc ruch ciała w labiryncie sprzeczności, możemy lepiej zrozumieć swoją fizyczną i wokalną tożsamość, różne głosy będące odzwierciedleniem naszej słabości i siły. W ramach modelu laboratoryjnego, który cechuje dążenie do zniesienia granic między technikami tańca, teatru, ruchu i głosu, chcemy wyzwolić potencjał początków, miejsc, gdzie rodzi się działanie.

W tym roku warsztaty Studia Matejka poprowadzi gościnnie Irena Tomažin ze Słowenii, która przedstawi elementy swojej praktyki i podzieli się bogatym doświadczeniem w sferze ruchu, teatru i głosu.

Uczestnicy sesji poznają i pogłębią takie elementy rzemiosła aktorskiego jak: codzienna praktyka działań fizycznych; wrażliwość i słuchanie w relacji z partnerem i grupą; rozbudzanie anatomii ciała w celu wypracowania gotowości do działania; fizyczne podejście do głosu poprzez rezonatory, oddech, wytrzymałość i głęboką relaksację; akustyczne poszukiwanie w sferze dźwięków, pieśni, rytmów i tekstu; przejście od treningu fizycznego/wokalnego do twórczej improwizacji; kompozycje fizycznych struktur.

Zmienna droga do działania – warsztaty Studia Matejka
od 19 do 29 maja 2014 roku
Baza leśna Instytutu im. Jerzego Grotowskiego w Brzezince

Dodaj komentarz