Podróż do Japonii na dwudziestolecie Muzeum Manggha

Od 26 kwietnia w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie będzie można oglądać wystawę pt. Podróż do Japonii. Ze zbiorów Muzeum Manggha.

Praca do wystawy „Podróż do Japonii. Ze zbiorów Muzeum Manggha” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Praca do wystawy „Podróż do Japonii. Ze zbiorów Muzeum Manggha” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W 2014 roku, w dwudziestolecie swojego istnienia, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha przygotowało dwie dopełniające się wzajemnie wystawy: Podróż do Japonii. Ze zbiorów Muzeum Manggha i Arcydzieła sztuki japońskiej w kolekcjach polskich. Pierwsza prezentuje fenomen Muzeum Manggha, nowej i dynamicznej instytucji muzealnej XXI wieku, kreującej przestrzeń dialogu międzykulturowego, otwarcia i eksperymentu.

Wystawa Podróż do Japonii. Z kolekcji Muzeum Manggha prezentuje po raz pierwszy te wyjątkowe zbiory, ilustrując problemowo, achronologicznie skomplikowane, ale niekiedy też proste relacje polsko-japońskie. Główny wątek budujący narrację ekspozycji stanowią prace z podróży do Japonii: współczesne rysunki Andrzeja Wajdy i dawne fotografie Ze’eva Aleksandrowicza oraz Franza Stoedtnera, a osnowę między innymi grafiki Toshihira Hamana, obiekty Aliski Lahusen, obrazy Tomasza Tatarczyka, Jerzego Stajudy, rzeźby Macieja Szańkowskiego, instalacje Rafała Pytla, komiks Kuby Woynarowskiego dedykowany Feliksowi Jasieńskiemu, polskie plakaty do kina japońskiego (1951–1993), katagami oraz artystyczne fotografie Hiroo Kikaia i Tomka Niewiadomskiego.

Ekspozycji towarzyszyć będzie nietypowa publikacja-przewodnik po zbiorach: Muzeum Manggha od A do Z, w językach polskim i angielskim.
Scenariusz i aranżacja: Anna Król
Druki towarzyszące wystawie: Rafał Sosin

Podróż do Japonii. Ze zbiorów Muzeum Manggha
Wystawę można oglądać od 26 kwietnia do 9 listopada 2014 roku
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie

Dodaj komentarz