W Mocy jest Ruch – Magdalena Starska w Olsztynie

Magdalena Starska zaprasza mieszkańców Olsztyna do wzięcia udziału w performance pt. W Mocy jest Ruch, który odbędzie się 17 kwietnia przed budynkiem BWA Galerii Sztuki w Olsztynie.

Magdalena Starska, performance (źródło: materiały prasowe organizatora)

Magdalena Starska, performance (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kluczem do sukcesu Magdaleny Starskiej jest być może to, że do wspólnego działania nikt nie jest przez nią zmuszany. Dla artystki bardzo istotne jest, dobre samopoczucie biorących udział w działaniu, przyjazna i spokojna atmosfera skupienia. Nie bez znaczenia jest zapewne także bezprestensjonalność i naturalność, czy wręcz pewna organiczność tych działań. Tym razem artystka, z pomocą dziesięciu wolontariuszy i chętnych do pomocy osób zbuduje specjalną konstrukcję do przesiewania piasku. Będą go minimum dwie tony. Jednakże nie to zdaje się być w najważniejsze. Performance W Mocy jest Ruch ma być przede wszystkim pretekstem do spotkania się, zatrzymania w codziennym biegu, włączenia do wspólnego działania i zabawy.

Performance w Olsztynie będzie trzecim, ostatnim z serii wystąpień realizowanych przez Magdalenę Starską od początku tego roku. Pierwszy z nich, zatytułowany Bez Mocy miał miejsce w Gdańskiej Galerii Miejskiej, drugi, zatytułowany Wchodzi Moc w łódzkiej Galerii Manhattan. Działanie w Olsztynie bedzie z nich wynikać. W Mocy jest Ruch ma być już wyłącznie eskalacją radości, w założeniu artystki  – radosnym świętem. Nie bez przyczyny w programie BWA działanie to przypada ono na początek kalendarzowej wiosny, kiedy przyroda… i ludzie budzą się z zimowego letargu.

Magdalena Starska, performance (źródło: materiały prasowe organizatora)

Magdalena Starska, performance (źródło: materiały prasowe organizatora)

Olsztyński performance będzie dokumentowany, jego fragmenty złożą się na film o Magdalenie Starskiej, kręcony aktualnie przez Annę Hatłas. Do 1 czerwca holu BWA będzie można tymczasem obejrzeć dokumentacje wszystkich trzech perfromance’ów – z Gdańska, Łodzi… i po zmontowaniu, także z Olsztyna. Razem ułożą się one w symboliczną opowieść o Mocy, której początkowo brakuje, następnie pojawia się, aby finalnie wypełnić nie tylko ludzi, ale też kreowaną przez nich wspólnie przestrzeń.

Przewidywany czas trwania akcji to 50 min, po jej zakończeniu artystka, wraz z publicznością uda się do BWA, gdzie o godz. 18.00 odbędzie się uroczyste otwarcie jej wystawy Słońce jest najważniejsze.

Kuratorka: Joanna Tekla Woźniak

Magdalena Starska – urodzona w 1980 r. w Poznaniu. Mieszka i pracuje w Poznaniu. Artystka performance, autorka rysunków i instalacji. Ukończyła poznańską Akademię Sztuk Pięknych w 2005 roku (dyplom w pracowni prof. Jarosława Kozłowskiego). Członkini grupy Penerstwo (artystyczna grupa absolwentów poznańskiej ASP założona w 2007 roku, do której obok artystki należą: Piotr Bosacki, Wojciech Bąkowski, Konrad Smoleński, Radosław Szlaga, Tomasz Mróz oraz Iza Tarasiewicz). Debiutowała w 2005 roku wystawą Uwaga! Schody w poznańskiej Galerii Pies. Związana z warszawską Galerią Stereo. Poza galeriami w Polsce jej prace pokazywano również we Włoszech i w Czechach. Od początku 2014 roku gościła już z wystąpieniami performance i wystawami w Gdańskiej Galerii Miejskiej, Galerii Manhattan w Łodzi, Galerii Stereo w Warszawie.

Magdalena Starska, W Mocy jest Ruch
Performance odbędzie się 17 kwietnia 2014 roku o godzinie 17.00
BWA Galeria Sztuki w Olsztynie

Dodaj komentarz