Szukając Jezusa – kolejna odsłona projektu Kozyry

Od 11 kwietnia w Atlasie Sztuki w Łódź będzie można oglądać wystawę prac Katarzyny Kozyry, która stanowi premierę pełnej wersji najnowszego projektu artystki Szukając Jezusa.

Katarzyna Kozyra, „Szukając Jezusa”, kadr wideo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Katarzyna Kozyra, „Szukając Jezusa”, kadr wideo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Katarzyna Kozyra to artystka nierozerwalnie związana z nową współczesnością po transformacji ustrojowej 1989 roku, ważna przedstawicielka sztuki krytycznej, która stała się powszechnie znana już na początku swojej drogi twórczej za sprawą powstałej w 1993 roku pracy dyplomowej zatytułowanej Piramida zwierząt.

Rozgłos ten, niestety, był głównie negatywny za sprawą mediów. Kolejne jej prace Więzy krwi, Olimpia, Łaźnia żeńska, Łaźnia męska dotykające takich trudnych kwestii społecznych jak śmierć, choroba czy nagość były szeroko komentowane, często nierozumiane a nawet ocenzurowane jak w przypadku dwóch z czterech fotografii składających się na Więzy krwi. Do Katarzyny Kozyry przyklejono etykietę artystki kontrowersyjnej i skandalizującej. Podejmowanie trudnych tematów przez Kozyrę zostało jednak nagrodzone w 1997 roku Paszportem Polityki dla najbardziej obiecującej artystki. Kolejny znaczący sukces artystka odnotowała w 1999 roku na 48. Biennale w Wenecji gdzie za Łaźnię męską otrzymała honorowe wyróżnienie.

 

Katarzyna Kozyra wraz z kuratorką wystawy Hanną Wróblewską wybrała Atlas Sztuki na miejsce premiery pełnej wersji swojego najnowszego projektu Szukając Jezusa/Looking for Jesus, którego zwiastuny zaprezentowane zostały wcześniej w 2012 roku w Sztokholmie i w 2013 roku w Warszawie i Berlinie. Po wspomnianych pokazach fragmentów pracy artystka spędziła w 2013 roku kolejne tygodnie w Jerozolimie poszukując osób utożsamiających się z postaciami biblijnymi, doznających zaburzenia określanego przez psychiatrów syndromem jerozolimskim.

W rozmowie z Joanną Ruszczyk, którą publikujemy w naszym katalogu sama artystka mówi:

W Tel Awiwie robiłam casting do filmu autobiograficznego i tam pomyślałam: co ja siebie szukam?! Powinnam Jezusa znaleźć! Byłam w Jerozolimie kilka razy. Zainspirował mnie syndrom jerozolimski.

W Atlasie Sztuki zostanie pokazany trailer filmowy oraz sam film, który Hanna Wróblewska określiła jako: film – nie film, zwracając uwagę, że Katarzyna Kozyra ciągle jeszcze poszukuje również jego ostatecznej wersji – pomiędzy filmem wideo, filmem kinowym, serialem telewizyjnym a .. nieznanym.

Kuratorka prezentacji Szukając Jezusa: Hanna Wróblewska

Katarzyna Kozyra, Szukając Jezusa / Looking for Jesus
Wernisaż: 11 kwietnia 2014 roku, godz. 19.00
Atlas Sztuki w Łodzi

Dodaj komentarz