Szymon Szelc: Rysowanie wychodzi mi najlepiej

Od 15 kwietnia w Fundacji Magazyn Kultury w Krakowie będzie można oglądać wystawę indywidualną Szymona Szelca – zwycięzcy pierwszej edycji Bitwy Rysunkowej krakowskiej ASP.

Autor pracy: Szymon Szelc (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor pracy: Szymon Szelc (źródło: materiały prasowe organizatora)

W marcu br. Szymon Szelc odniósł zwycięstwo w pierwszej bitwie rysunkowej organizowanej przez niezależną inicjatywę studentów krakowskiej Akademii Sztuki Pięknych – grupę Dąb i Trzcina. W przestrzeniach krakowskiej Fundacji Magazyn Kultury brawurą rysunkową oraz ciętym żartem udało mu się porwać jury, publiczność oraz zdeklasować rywali. Turniej ten odbywał się w dość ekstremalnych warunkach. Uczestnicy mieli narysować prace w ciągu zaledwie dwudziestu minut, a w finale mieli tylko dziesięć minut. Mało który rysownik czy ilustrator pracuje w ten sposób. Mimo tego, zwycięzcy Szymonowi udało się bardzo dobrze sprostać tej konwekcji. Jego prace mimo, iż zawierają pewne wspólne elementy z tym, co powstało w czasie bitew, mają też wiele różnic.

Następstwem sukcesu Szymona jest właśnie wystawa w krakowskim Magazynie Kultury, która składa się z prac rysunkowych, ilustracji i form komiksowych niemalże zgarniętych z biurka artysty. Są to zupełnie nowe prace. Kilka z nich to części niedawno skończonych projektów albo takich, nad którymi jeszcze pracuje. Warto zajrzeć i zobaczyć świeże prace tego młodego ilustratora i artysty.

Na wystawie będzie można podejrzeć też proces rozwoju pracy – począwszy od notatek na marginesie zeszytu czy w telefonie, przez szkice i serie prób, aż po ostateczną formę, kosztem której niejednokrotnie dzieła te tracą swoją energię i urodę. Zdarza się też, że ostatnia kreska okazuje się jak najbardziej trafna i decydująca dla całokształtu pracy.

Szymon Szelc – urodzony w 1990 roku, mieszka i studiuje w Krakowie. Jego zainteresowania to szeroko pojęte formy wizualne. Głównie zajmuje się rysunkiem, ilustracją, komiksem i malarstwem. Poza tym, eksperymentuje z nowymi mediami, fotografią, instalacją, video, najnowszymi technologiami. Redaguje i współtworzy popularny magazyn komiksowy Mydło. Współpracuje z nowo powstałą krakowska galerią malarstwa Fresz. Aktywnie współtworzy działania Grupy Lasem. Działa w grupie Banda.

Szymon Szelc – wystawa indywidualna
Wernisaż: 15 kwietnia 2014 roku, godz. 19.00
Fundacja Magazyn Kultury
ul. Józefa 17 (Kolanko No 17)
Kraków

Dodaj komentarz