Świadkowie czasów – fotografia w Austrii po 1945 roku

Od 15 kwietnia w Auli Wielkiej Zbrojowni Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku będzie można oglądać wystawę fotografii pt. Świadkowie czasów – fotografia w Austrii po 1945 roku.

Horst Stasny, „Anilin”, 1989 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Horst Stasny, „Anilin”, 1989 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Świadkowie czasów – fotografia w Austrii po 1945 roku odbyła się już z wielkim sukcesem między innymi w Wiedniu i Budapeszcie. W Wiedniu stanowiła największą wystawę fotografii po roku 1945, a rozmiar jej sukcesu i zainteresowania potwierdza liczba odwiedzających gości przekraczająca próg 4.000 odwiedzin w ciągu pierwszych 4 tygodni, w tym również obecność na wystawie Prezydenta Republiki Austrii Heinza Fischera.

W wystawie fotografii Świadkowie czasów – fotografia w Austrii po 1945 roku każdy odwiedzający znajdzie coś dla siebie, ponieważ sama wystawa potrafi szokować, prowokować, czy zaskakiwać, doprowadzając odbiorcę do śmiechu, ale również do pewnych refleksji i przemyśleń.

Wprowadzenie do wystawy wygłoszą:

  • Prof. dr Werner Sobotka – Prezes Austriackiego Stowarzyszenia Fotograficznego
  • Horst Stasny – światowej sławy fotograf austriacki

Horst Stasny – światowej sławy fotografik. Urodzony w 1941 r. w Salzburgu w Austrii, a od 1957 r. podjął naukę fotografii ze specjalizacją fotografii reklamy. Od 1966 r. własne wystawy oraz udział w wielu innych wystawach m.in. w Salzburgu, Wiedniu oraz Monachium. W roku 1981 r. założył własne studio fotograficzne w Linz, które na przełomie lat 90-tych ubiegłego wieku stało się największą pracownią fotografii indywidualnej w Austrii.

Nagrody: wielokrotny zdobywca World Gold Medal NY, złoto podczas europejskiego Art Directors Club, jak również podczas Art Directors Clubs w Nowym Jorku, Los Angeles, Anglii, Niemczech, Szwajcarii oraz Creativ Club w Austrii. Członek: Künstlerhaus Wien, Photographische Gesellschaft Wien, Freunde der Fotografie und ihrer Geschichte, Creativ Club Austria (CCA), AWI Deutschland, D&AD London. Wystawy zbiorowe m.in. w: Salzburg, Wels, Linz, Wiedniu, Monachium, Zurychu, Hamburgu , Brukseli, Moskwie, Pekinie, Nowym Jorku, Los Angeles.

Prof. Dr. Werner Sobotka – profesor Wyższej Szkoły Nauk Poligraficznych w Wiedniu; dziekan w Akademii dla Mediów i Opakowań w Sankt Pölten k./ Wiednia; Kierownik zespołu badawczego Wyższej Szkoły Nauk Poligraficznych w Wiedniu; Prezes Centralnego Ośrodka Badawczego Poligrafii w Austrii; Prezes Instytutu Norm; Profesor Honorowy na Uniwersytecie w Rochester w Stanach Zjednoczonych; Profesor Honorowy na Uniwersytecie w Zagrzebiu na Wydziale Poligrafii i Mediów, jak również na uniwersytetach w Szwecji, Finlandii, Chinach, USA, Niemczech, Czechach, Szwajcarii, Słowenii i na Węgrzech. Mianowany z ramienia Republiki Austrii jako przedstawiciel organizacji przyznającej certyfikaty CEN i ISO w branży poligraficznej; Długoletni Wiceprzewodniczący IAIRIGAI (Międzynarodowej Organizacji d/s Druku i Informacji); Przysięgły Biegły Sądowy w dziedzinie technologii i jakości druku oraz grafologii; Ekspert i rzeczoznawca oraz biegły w sprawach zagadnień jakości oraz austriackiego znaku jakości. Zwycięzca nagrody dla najbardziej innowacyjnego człowieka w branży poligraficznej i opakowaniowej.

Odznaczony złotym krzyżem za zasługi dla Republiki Austrii przyznawanym przez prezydenta Austrii. Jest to najwyższe odznaczenie państwowe w tym kraju; Zwycięzca Austriackiej Nagrody Środowiskowej za stworzenie i rozwój planu ochrony środowiska w branży poligraficznej i opakowaniowej; Juror w wielu europejskich i międzynarodowych konkursach w branży opakowaniowej, takich jak: Sappi European Printer of the Year, Golden Label, Printissimo, Golden Pixel. Profesor Sobotka ma na swoim koncie ponad 450 publikacji.

Świadkowie czasów – fotografia w Austrii po 1945 roku
Wernisaż: 15 kwietnia 2014 roku, godz. 18.00
Wystawę można oglądać do 11 maja 2014 roku
Aula Wielkiej Zbrojowni ASP
ul. Targ Węglowy 6
Gdańsk

Dodaj komentarz