Dziwne historie młodego malarstwa w Galerii Stalowa

Od 16 kwietnia w Galerii Stalowa w Warszawie będzie można oglądać wystawę zbiorową pt. Strange Stories. Młode polskie malarstwo narracyjne.

Agnieszka Żak-Bielowa, „Apocalypsiss”, 2006 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Agnieszka Żak-Bielowa, „Apocalypsiss”, 2006 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa dziewięciu młodych malarzy polskich, reprezentujących typ malarstwa figuratywnego i narracyjnego. Są to absolwenci Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i Warszawie, niektórzy z poważnymi osiągnięciami zawodowymi, inni niedawno debiutujący. W większości zajmujący wysokie pozycje w renomowanym rankingu – Kompas Młodej Sztuki.

Tytułowe dziwne opowieści polskich artystów dotyczą takich tematów jak życie codzienne w wielkim mieście, mniej znane epizody historii najnowszej i tej dawniejszej, mity i bajki – najczęściej wymyślone przez samych artystów, przysłowia itp. Niektóre obrazy namalowane są w poetyce realizmu, inne są bardziej abstrakcyjne, jeszcze inne operują uproszczonym rysunkiem lub wycinankami. Jest to więc także przegląd rożnych stylów i technik, do tego stopnia różnych, że niektóre dzieła nie przypominają na pierwszy rzut oka tradycyjnych obrazów, gdyż mają niecodzienne kształty i eksponowane są na podłodze…

Po prezentacji w Galerii Stalowa w Warszawie, w maju wystawa zostanie pokazana w Galerii Meno Forma w Kownie, a następnie w Wilnie.

Artyści: Julia Curyło, Sylwia Gorak, Justyna Kabala, Tomasz Karabowicz, Joanna Karpowicz, Berenika Kowalska, Julia Piórko, Viola Tycz, Małgorzata Wielek-Mandrela, Agnieszka Żak-Biełowa

Strange Stories. Młode polskie malarstwo narracyjne
Wernisaż: 16 kwietnia 2014 roku
Wystawa potrwa do 10 maja 2014 roku
Galeria Stalowa w Warszawie

Dodaj komentarz