• 2014-04-11

Siergiej Prokofiew: Premiera Miłości do trzech pomarańczy

25 kwietnia na scenie Opery Krakowskiej będzie miała miejsce premiera opery Miłość do trzech pomarańczy Siergieja Prokofiewa. W repertuarze polskich teatrów muzycznych opera pojawi się po raz pierwszy.

„Miłość do trzech pomarańczy", plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Miłość do trzech pomarańczy", plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Realizatorami spektaklu są wybitni i znani artyści: Michał Znaniecki (reżyseria i kostiumy), Tomasz Tokarczyk (kierownictwo muzyczne), Luigi Scoglio (scenografia), Katarzyna Aleksander-Kmieć (choreografia).

Premiera Miłości do trzech pomarańczy odbyła się  w 1921 roku w Lyric Opera w Chicago. Utwór wraca regularnie na sceny, wystawiany przez wybitnych realizatorów m.in. Giorgio Strehlera w La Scali czy Jurija Lubimowa w Monachium.

Następca tronu, syn Króla Treflowego cierpi na melancholię. Uleczyć go może tylko śmiech. Mimo dworskich intryg, walk o władzę i wpływy Książę uwalnia się od choroby i rusza w podróż, by odnaleźć miłość, zaklętą w pomarańczy. Prokofiew, opierając swoją operę na bajce Carla Gozziego pokazał świat magii i czarów z dużą dozą dystansu. Stworzył utwór wielowarstwowy, balansujący między surrealistyczną farsą, groteskowym humorem i parodią. Żywą akcję zespolił  z misterną tkanką orkiestrową wykazując wyjątkową inwencję i własny, niepowtarzalny styl.

Michał Znaniecki umieszcza akcję w moskiewskim domu dla seniorów. Ponieważ psuje się telewizor, lekarze postanawiają zainscenizować bajkę Miłość do trzech pomarańczy. Urokliwie absurdalna opowieść zmienia się w pełną metafor satyrę polityczną.

W obsadzie plejada znakomitych śpiewaków, m.in. Wojciech Gierlach i Wojciech Śmiłek, występujących dziś na czołowych scenach operowych Europy.

Reżyseria i kostiumy: Michał Znaniecki
Kierownictwo muzyczne: Tomasz Tokarczyk
Scenografia: Luigi Scoglio
Choreografia: Katarzyna Aleksander-Kmieć
Przygotowanie chóru: Zygmunt Magiera

Premiera spektaklu Miłość do trzech pomarańczy
Premiera25 kwietnia 2014 roku
Kolejne spektakle: 26, 29, 30 kwietnia 2014 roku oraz 4 lipca 2014 roku
Opera Krakowska

Dodaj komentarz