Pierwsze informacje o Transatlantyk Festival Poznań

Największy międzynarodowy festiwal filmowo-muzyczny w Polsce odbędzie się już po raz 4. w Poznaniu, w tym roku w dniach 8-14 sierpnia.

Transatlantyk Festival Poznań (źródło: mat. prasowe)

Transatlantyk Festival Poznań (źródło: mat. prasowe)

Cztery filary, na których opiera się formuła Transatlantyk Festival Poznań to Film, Muzyka, Inspiracje i Edukacja. Stwarzają one przestrzeń nie tylko dla rozrywki i rozwoju, ale też społecznego dialogu. W ubiegłorocznej edycji wśród najważniejszych gości znaleźli się m.in. Yoko Ono, Thurston Moore, Marco Beltrami, Petr Zelenka, Leszek Możdżer, Wiktor i Jerzy Osiatyńscy, Jacek Żakowski, Tomasz Raczek, Marian Dziędziel i kilkudziesięciu innych wybitnych przedstawicieli świata kultury i mediów.

Film: Tegoroczna edycja zaprezentuje aż 15 sekcji filmowych. Znane już publiczności Panorama, Sundance, Oscary 2014, Docs, Eko, Konfrontacje, Transatlantyk dla Dzieci oraz przebojowe Kino Łóżkowe i Mobilne Kino Škody dopełni propozycja dla dojrzałych widzów – Kino Trzeciego Wieku. Wielkie emocje zapowiadają również pozostałe sekcje filmowe Kino Kulinarne, Retrospektywa, Kino Klasy B i Inne Szaleństwa, Transatlantyk Sport oraz Sezon.

Muzyka: Pełne rozmachu gale otwierające i zamykające Transatlantyk Festival Poznań uświetni udział wybitnych artystów oraz orkiestry. Po raz kolejny odbędą się także prestiżowe konkursy kompozytorskie: Transatlantyk Film Music Competition oraz Transatlantyk Instant Composition Contest. Ten ostatni jest widowiskowym i jedynym na świecie konkursem symultanicznej kompozycji i improwizacji synchronicznej do obrazu. Miłośników letniego szaleństwa na pewno zainteresuje Klub Festiwalowy, w którym można bawić się w ramach Silent Disco, a także nawiązywać fascynujące znajomości. Wiele z nich już zaowocowało ważnymi projektami artystycznymi.

Inspiracje: Transatlantyk jest festiwalem idei kulturowych, społecznych i politycznych. Podążając tropem aktualności w ramach Transatlantyk Festival Poznań odbędą się liczne panele dyskusyjne i konfrontacje. Jak co roku, organizatorzy umożliwiają publiczności zgłaszanie własnych tematów. Udział ważnych osobowości ze świata kultury, polityki, biznesu. pozwala odsłonić kulisy działania najważniejszych mechanizmów rządzących światem, w którym żyjemy.

Edukacja: Festiwal wykorzystuje swoją siłę, umożliwiając młodzieży kontakt z wybitnymi postaciami światowego kina. Także w tym roku odbędzie się w ramach Festiwalu szereg masterclasses, wykładów i spotkań prezentujących najciekawsze trendy filmu i muzyki. Program tegorocznej oferty edukacyjnej Festiwalu oraz zasady uczestniczenia w poszczególnych wydarzeniach poznamy już w ciągu najbliższych tygodni.

Idea, Sztuka, Emocje: Transatlantyk Festival Poznań jest przede wszystkim festiwalem idei, jak mówi jego twórca – Jan A. P. Kaczmarek (kompozytor, laureat Oscara) – Używając siły filmu 
i muzyki chcemy inspirować rozmowę 
na ważne tematy. Wielki sukces poprzednich edycji i stale rosnące zainteresowanie Festiwalem zarówno publiczności lokalnej, jak i zagranicznych mediów potwierdzają, że te założenia udaje się realizować. Tegoroczna edycja już po raz 4. odkryje przed widzami świat, w którym w fantastycznej atmosferze można obcować ze sztuką, rozrywką, a nade wszystko z inspirującymi ludźmi, którzy pobudzają naszą wrażliwość na wszelkie odcienie współczesnej rzeczywistości.

Ponownie przyznana zostanie najważniejsza nagroda Festiwalu Transatlantyk Glocal Hero Award (wśród laureatów znaleźli się jak dotąd: Yoko Ono, Elżbieta i Krzysztof Pendereccy, Bjørn Lomborg), jak również filmowa Nagroda Publiczności (zwycięzcą plebiscytu w roku 2013 został francuski film Paulette, reż. Jérôme Enrico)

Transatlantyk Festival Poznań 2014
od 8 sierpnia do 14 sierpnia
Poznań

Dodaj komentarz